Trump chce americkou ekonomiku bránit. Ta naše digitální daň je ale zbytečnou provokací, míní bankéř Jonáš

22. leden 2020

Americký prezident Donald Trump v projevu na Světovém ekonomickém fóru v Davosu odmítl argumenty zastánců ochrany klimatu. Spojené státy podle něj nebudou dbát na apokalyptické strašení a bránit svoji ekonomiku, která je na tom prý skvěle. Je to opravdu tak?

Čtěte také

„On (Trump) si to myslí a projev v Davosu zazněl v období před volbami. Je to jeho způsob – bombastický, přehnaný. Nicméně má štěstí, protože Amerika je na tom teď hospodářsky lépe než zbytek světa,“ říká v Interview Plus investiční bankéř Ondřej Jonáš. 

Uznává, že zásluhu na tom má i sám Trump protože významně snížil daně.

„Pro demokraty bude velice obtížné jeho úspěchy zpochybnit. Nezaměstnanost je na úrovni 3,5 %, což je jedna z nejnižších za dlouhou dobu. Žijeme v období, kdy je nízký růst, nízká inflace, sazby, ale též nízký růst produktivity,“ upozorňuje.

Bankéř Jonáš souhlasí i s Trumpovým výrokem, že momentálně není vhodnější země na investování než Spojené státy: „Je to dobré místo, pokud máte kapitál. Stále je obrovské premium na myšlenky a inovace, vyplatí se přijít s prototypem, který díky digitální technologii můžete následně prodávat v celém světě.“

Když se vám podaří vyrobit lepší pastičku na myši, tak hned máte 350milionový trh. Můžete ji nabídnout bez toho, abyste to museli překládat do 27 jazyků nebo dělat homologizaci.
Ondřej Jonáš

Zbytečná provokace

V obchodní válce mezi USA a Čínou podle Jonáše obě strany vyhlásily klid zbraní, a to minimálně na dobu předvolební kampaně – Číňané v naději, že budou mít v Bílém domě někoho jiného, a Trump s tím, že může voličům předložit dosažené úspěchy.

Trump razí bilaterální přístup. Věří si, že 1:1 dosáhne toho, co potřebuje. Není ochoten se dělit. Přiznejme si, že multilaterální řešení jsou ve prospěch malých a středních na úkor velkých.
Ondřej Jonáš

Čtěte také

Plně nedořešená ale zůstává ochrana intelektuálního vlastnictví, investic a také problém s firmou Huawei a jejího přístupu k ochraně dat.

Evropu pak podle Jonáše (ve vztahu ke Spojeným státům) čeká debata o dovozních clech na automobily a také spor o digitální daň. Francie ji zavedla ve výši 3 %, Česko plánuje dokonce 7 %. A americká vláda hrozí odvetou.

„Na rovinu: je to daň jen na čtyři firmy. Ve Francii má moc hezkou zkratku GAFA (Google, Amazon, Facebook a Apple), protože ve francouzštině gaffe znamená velká chyba,“ dodává Jonáš, podle kterého jde o zbytečnou provokaci.

Jak by mělo Česko vystupovat vůči Číně? Poslechněte si celé Interview Plus Jana Bumby.

autoři: Jan Bumba , ert

Související