Trpaslík z pralesa: nový druh žáby

8. duben 2009

Zoologové objevili rekordně malou žábu, která se i v dospělosti člověku vejde na špičku prstu.

Žába pochází z deštných pralesů národního parku Manu v jihovýchodním Peru, kde ji objevil tým německých a peruánských zoologů, kterým při hledání drouboučkého obojživelníka asistovali místní domorodci. Žabka dostala latinské jméno Noblella pygmaea. V dospělosti měří jen 11,4 milimetru, což z ní dělá nejmenší žábu peruánských And a jednoho z nejmenších obojživelníků na světě. Kvůli nepatrné velikosti samičky jejího druhu snášejí do vlhkého prostředí pralesní půdy pouhá dvě vajíčka.

Nově objevené žáby obývají prales ve výšce 3025 až 3190 metrů nad mořem, kde průměrné roční teploty dosahují pouhých 11 stupňů Celsia. Existence tak malého obojživelníka proto zoology velice překvapila - obvykle platí, že živočichové z vyšších poloh bývají větší, než druhy z nížin. Proč jsou žáby druhu Noblella pygmaea tak malé, zatím vědci nedokážou vysvětlit. Faktem však je, že nepatrné rozměry spolu s kamuflážním hnědým zbarvením, které splývá s půdou pralesa, žáby téměř dokonale chrání před dravci i pozorností zvědavých zoologů.

Objev popisuje článek v odborném časopise Copeia.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.