Trolling nemusí být vždy jen špatný, vysvětluje aktivista
Jedním z negativních jevů na internetu je tzv. trolling, tedy soustředěné narušování diskuzí a provokování názorových oponentů. Ten, kdo takzvaně trolluje, nemá snahu o racionální debatu nebo dosažení konsensu. Jde mu pouze o to vyvést ostatní z míry, zmást je a případně i podvést.
Trolling nemusí být ale vždy čistě negativní činnost. Internetoví trollové, stejně jako hackeři, občas bojují i za dobrou věc, třeba když narušují diskuze a aktivity neonacistů a jiných hnutí snažících se o potlačení práv a svobod.
Jak funguje internetový trolling za dobrou věc, popsal v Magazínu Leonardo aktivista Jan Cemper. „Většinou působíme na sociálních sítích, ale také na samotných akcích, což je tzv. live trolling.“
Jednou z možností je „zazásobovat" oznámení o události na internetu příspěvky, které ji buď zesměšňují, nebo se trollové naopak tváří, jako by tam patřili. „Pak ale zazásobují, zaspamují tu událost tak, že je nepřehledná.“
„To působí potom i na další návštěvníky, kteří pak mají pocit, že si z nich pořadatel dělá legraci a dané akce se třeba neúčastní, několikrát to vedlo i ke zrušení celé události,“ chválil aktivista.
Dalším úspěšným příkladem takového trollingu je ten, kdy brněnští aktivisté přišli do parku, kde měli sraz neonacisté, a uspořádali tam piknik. „Celá akce pak působila velmi směšně, a většina lidí, kteří se akce chtěli účastnit, raději odešla.“
„Další příklad je z Ústí nad Labem, kde HateFree a naše sdružení Proti projevům nenávisti organizovalo při 1. Máji 2014 protiakci, kdy jsme udělali armádu klaunů. Po dobu akce jsme si všichni v převlecích za klauny z účastníků utahovali, a celá akce působila směšně.“
Internetový trolling většinou probíhá tak, se skupina aktivistů rozhodne, že je pro ně nějaká akce zajímavá, a že ji tedy „zatrollí".
„Příspěvky organizátorů trollové obohatí komentáři, které vypadají buď směšně nebo zazásobují akci nesmyslnými otázkami a znepřehlední celou akci,“ popsal metody trollů Cemper.
Účinek je ten, že skupina organizátorů se nedokáže trollingu bránit. „Často to také odkryje neinteligenci organizátorů, kdy mnohé příspěvky berou vážně, ačkoli jde o jasný trolling.“
Příklad velmi úspěšného a prospěšného trollingu předvedla už dnes zesnulá aktivista Lucie Bittalová s kolegou, kdy "vytrollili" Lukáše Kohouta, organizátora protiromských demonstrací.
„Přislíbili mu zvukovou aparaturu na akci, pořadatel bez ověření uvěřil, že ji dovezou, a celá demonstrace pak byla bez zvukové aparatury. Na podobnou věc o rok později naletěla i aktivistka bojující proti islamizaci Evropy Lucie Hašková, kdy jsme my z Proti projevům nenávisti tento trolling zopakovali,“ vysvětlil aktivista Jan Cemper.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.