Topolánek: Klíčovým parametrem hlasování o brexitu nebyla migrace, ale suverenita a národní hrdost
Další veřejná debata Plusu se věnovala dramatu, které se už téměř tři roky odehrává kolem brexitu. Vysílali jsme z brněnského Divadla Husa na provázku.
Brexit začal v červnu 2016 referendem. „Situace nazrávala už nějakou dobu, viděli jsme, že v Británii rostla nespokojenost s imigrací, to byl hlavní důvod, a taky se Britům nelíbila nějaká rozhodnutí evropského soudu,“ myslí si eurokomisařka Věra Jourová.
Společnost je stále rozdělena víceméně půl na půl. Podle profesora právní filozofie z Univerzity v Cardiffu Jiřího Přibáně je to proto, že brexit nebyl jen otázkou falešné kampaně, ale dlouhého vývoje.
„Británie nebyla nikdy členem Evropské unie bez výhrad, vždycky to bylo někde na pomezí, a současně to byl vnitřní protest proti elitám obecně,“ myslí si.
Expremiér Mirek Topolánek poukazuje na to, že brexit nezačal referendem, ale už dvěma francouzskými vety pro britské členství v evropském společenství. Britové také podle něho nebyli ovlivněni kampaní – 87 % Britů prý bylo rozhodnuto už před jejím zahájením.
„Nesouhlasím s tím, že migrace byla klíčový parametr, ten byl až druhý nebo třetí, byla to suverenita a taková ta britská hrdost. Kampaň to jen umocnila a fatálně rozdělila společnost,“ říká.
Prezident Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza se domnívá, že funguje pověstná britská hrdost: „Zvládnou to, zavřou oči a budou myslet na královnu. Raději kousnou, co je čeká, a vědí, že to bude bolet, ale jsou tak hrdí, že to raději udělají, než aby změnili názor. Je to vidět i na jednání parlamentu – když se každý poslanec bojí o svůj mandát, tak nepřemýšlí nad nějakou celospolečenskou odpovědností.“
Podle ekonoma Pavla Kohouta prohrála Unie zásadní spor, válku o veřejné mínění v Británii. „EU postupuje ultimativně, tak, že vyhrožuje, a tím si nezíská sympatie, pokud by o to stála. Pokud bych byl Brit a váhal jako volič, tak kdybych si poslechl, co říká Jean-Claude Juncker, tak to raději přetrpím, i kdyby to mělo stát několik procent HDP.“
Hosté:
Věra Jourová, eurokomisařka
Mirek Topolánek, expremiér
Jiří Přibáň, profesor právní filozofie z Univerzity v Cardiffu
Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR
Pavel Kohout, ekonom
Jaké budou zisky a ztráty Velké Británie po vystoupení z Evropské unie? A dá se odhadnout budoucnost EU a to, jak ji brexit promění? Poslechněte si celou veřejnou debatu, nebo se podívejte na videozáznam!
Související
-
Brexit jako tragédie, nebo komedie? Shakespeara by určitě zajímal šéf kampaně za odchod, říká Hilský
„Tragédie, jakou by ani William Shakespeare nenapsal.“ Tak brexit před časem označil třeba německý státní tajemník pro evropské otázky Michael Roth. Má pravdu?
-
Brexit: Komedie omylů? aneb Evropa na rozcestí. Přijďte diskutovat na další debatu Plusu!
Další veřejná debata Plusu se bude věnovat dramatu, které se už téměř tři roky odehrává kolem brexitu. Proč je odchod Británie z Evropské unie tak složitý?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.