Tomáš Sedláček: Politici tvrdí, že jsme malý národ, který potřebuje uchránit před neexistující hrozbou
Tomáš Sedláček napsal řadu ekonomických knih s přesahem do religionistiky, psychologie nebo filozofie a dostal za ně ceny v Česku i v zahraničí.
„Rád sleduji ve svém volném čase konspirační teorie. Ze začátku to byl pouhý rozmar, ale postupně jsem si z toho přestal dělat legraci. Zajímá mě schopnost lidí věřit třeba tomu, že je Země placatá. Většinovou společnost na tom navíc zajímá spíše konspirace okolo než to, jak to je a co se stalo," poznamenává.
Jan Pirk: Být politicky aktivní je nutné. Pokud tu chceme žít, měli bychom přiložit ruku k dílu
Kardiochirurg Jan Pirk je spojen s Kardiocentrem IKEM, jehož byl dlouholetým předsedou. Na celkový odchod z lékařské praxe se připravuje. Nečeká, až ho konec kariéry překvapí. Podotýká, že je nutné se poučit u kolegů, kteří takovým předělem už prošli, a všímat si, jak se chovali.
Velký český příběh
„Náš český příběh je velký, je spojován také se sametovou revolucí a v každém oboru, kam se člověk vrtne, je významý Čech. Mám pocit, že politici tvrdí, že jsme malý národ, který potřebuje uchránit před neexistující hrozbou,“ říká.
V tomto kontextu zavádí Sedláček pojem ‚středoevropští bohémové‘, upozorňuje na dlouhou historii národa i na poslední dekády. „Máme nejvyšší spotřebu alkoholu, jsme stále v hospodách, máme také ty své chaloupky, což je bohatství, které si málokterý z nás uvědomuje. Neznám druhý národ, který by byl tak obdařen sekundárními rezidencemi,“ vysvětluje.
„Jako Češi jsme takoví hobiti, že jsme pořád v hospodách,“ říká Sedláček.
Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s jejím hostem. Tomáš Sedláček bude mimo jiné hovořit o ekonomických krocích Andreje Babiše a o státním rozpočtu, dozvíte se ale také více o jeho postřezích okolo konspiračních teoriích ve společnosti.
Související
-
Ekonomika chodila deset let o berlích. Jestli kost srostla, brzy zjistíme, říká Tomáš Sedláček
Česká národní banka v srpnu dále zvýšila úrokové sazby, aby snížila pokračující inflační tlaky. Jsou pro naše hospodářství nebezpečné? A potřebujeme hospodářství brzdit?
-
Tomáš Sedláček: Důvody hlasování o smlouvě o brexitu? Jednodušeji než „ano“ se říká „ne“
Proč britští politici nedokáží vykonat vůli lidí, kteří odhlasovali brexit? Proč mít nebo nemít euro a proč je celý svět rozdělený na poloviny? Host: ekonom Tomáš Sedláček.
-
Kryptoměny? Zatím mi jako nejlepší kompromis přijde euro, tvrdí ekonom Tomáš Sedláček
Jak nás období ekonomické prosperity připravilo na přicházející pokles výkonu hospodářství, proč lidé volí nevlídné politiky, a co by se stalo, kdyby se zrušily peníze?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka