Tomáš Klvaňa: Svět podle Putina

8. prosinec 2021

Jaký je svět podle ruského prezidenta Vladimira Putina? Podívejme se na něj prostřednictvím tří položek. Za prvé. Vladimir Putin předsedá zkorumpované kleptokracii s pochybnou ekonomikou a jeho prvním a posledním zájmem je udržet se u moci. Doma se čím dál víc ozývají nespokojení poddaní. V takové situaci není nic užitečnější než vnější nepřítel.

Přirozených nepřátel nemá Rusko na rozdávání, je tedy třeba vyrobit nepřítele pro domácí spotřebu uměle. Odtud neutuchající ruská propaganda o zemi obklíčené aliancí NATO a ukrajinskými fašisty.

Čtěte také

Za druhé. Pro značnou část svých voličů se Putin doma potřebuje prezentovat jako hráč světového formátu. Jediný způsob, jak to zajistit, je vyrobit takovou krizi, kterou si ani světová supervelmoc, Spojené státy, nebude moci dovolit ignorovat.

Za třetí. Putin před několika lety napadl Ukrajinu, anektoval Krym a fakticky zabral dvě východní ukrajinské provincie. Nikdo seriózní na světě takovou anexi neuznává. Jenže Putinovi se v této věci defenzíva nehodí.

Zavřu vás, až zčernáte

Ze všech těchto tří uvedených důvodů shromáždil Putin na východní ukrajinské hranici početné vojsko a zbytek nechal dokončit západním tiskem. Prezident Spojených států Joe Biden byl nucet jednat, tedy spíše zasednout k video callu a Putinovi pohrozit.

Čtěte také

Pokud napadne Ukrajinu, řekl Biden, Rusko bude čelit zostřeným hospodářským sankcím, Západ vyzbrojí ukrajinskou armádu ještě razantněji, než tak dosud dělal a NATO rozmístí ještě víc vojáků na svém východním křídle, blízko Rusku.

Putin kontroval. Rusko nechce Ukrajinu v NATO. Spojené státy se k tomu mají zavázat. Spojené státy se k tomu pochopitelně nezavážou a Putin to dobře ví. Stejně tak Západ neuzná anexi Krymu. S ruskými vojáky na ukrajinské hranici však není na tahu Putin, ale Západ, a o to Putinovi jde. Putin je dobrý šachista. Ve skutečnosti hraje černými a chybí mu oba koně, ale s pouhými dvěma střelci – a nezapomínejme, že také s pomocí jak ruských, tak západních médií – hraje mistrnou partii. Domácím oponentům říká: jen si mě zkuste vyzvat na souboj. Zavřu vás, až zčernáte, protože naše země je v nebezpečí a vy nahráváte nepříteli.

Tomáš Klvaňa

Svým ovečkám říká: podívejte se na mě, mám rozhovor s Bidenem, už nás konečně zase berou vážně, jsme světová velmoc. A Bidenovi říká: téma na stole není naše agrese na Ukrajině, natožpak anexe Krymu, téma na stole je „uvolňování napětí“ a nepřípustnost vstupu Ukrajiny (a potažmo Gruzie) do NATO.

Biden udělal všechno správně, ale tahy, které by mu umožnily šach, natožpak mat, nejsou v dohledné době k dispozici. Svět podle Putina je zatím světem režírovaným Putinem.

Autor působí na New York University Prague

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.