Tomáš Klvaňa: Kamalina kvadratura kruhu

12. listopad 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kamala Harrisová

Při pohledu na volební mapu Spojených států je patrný demografický posun ve dvou důležitých regionech, kterým se říká Rust Belt čili Rezavý pás států průmyslového středozápadu a Sun Belt čili Sluneční pás států na jihu a jihozápadě.

Zatímco v prvně jmenovaném regionu sledujeme postupný odklon voličů od demokratů k republikánům, ve druhém je posun právě opačný: zprava doleva.

Hillary Clintonová před čtyřmi lety už nedostala dost voličů ve Wisconsinu, Pensylvánii a Michiganu a ještě se jí nepovedlo vytlačit republikány ze Sun Beltu. Joe Biden byl schopen oslovit dost lidí v průmyslových státech, aby tam těsně vyhrál, a zároveň už uspěl v kdysi solidně konzervativních státech jako Georgia a Arizona.

Čtěte také

Tento trend bude zřejmě pokračovat v následující dekádě: Rust Belt bude pro demokraty čím dál větší problém, kdežto rychle rostoucí Sun Belt, kam se stěhují mladí lidé a menšiny, promění volební mapu v takových státech jako Severní Karolina a Texas, dříve spolehlivě republikánských. Je zjevné, že Joe Biden byl letos jediný demokratem, který dokázal uspět v obou regionech najednou. Čili jediným schopným porazit prezidenta Donalda Trumpa.

Do Bílého domu s ním přijde Kamala Harrisová, 49. viceprezidentka Spojených států a naděje Demokratické strany pro příští prezidentské volby, ať už za čtyři roky či za osm. Šestapadesátiletá Harrisová je smíšeného původu: otec je z Jamajky, matka z Indie.

Inteligence, komunikace a úsměv

Má za sebou kariéru z Kalifornie, kde byla prokurátorkou i ministryní spravedlnosti, a posléze umírněnou senátorkou za tento stát v Kongresu. V těchto volbách se ji pravice snažila vykreslit jako bláznivou radikální levičačku, čemuž napomohl fakt, že sama Harrisová se jako skoro všichni demokrati v primárkách posunula výrazně doleva.

Čtěte také

Pokud tam zůstane, bude to mít se svými prezidentskými ambicemi těžké. Je stěží představitelné, že jako žena a politička tmavé pleti dokáže oslovit stárnoucí populaci bělochů, hlavně mužů živících se manuálně. Bude se tedy muset víc zaměřit na státy na jihu a rozšířit Bidenovu kořist ideálně o Texas a Severní Karolinu.

Jenže tam jsou demokraté výrazně umírnění, středoví až konzervativnější. Harrisová se bude muset umět vypořádat s progresivistickou levicí, která má vliv v demokratické základně a vidí v ní svého člověka. Harrisová je nemůže naplno obejmout, zároveň se jich ale nemůže zříci, protože socialisticky orientovanou levici bude potřebovat. Její úkol v tuto chvíli vypadá téměř jako kvadratura kruhu.

Zároveň je jisté, že z ní pravicová média a republikáni budou vytrvale dělat kryptokomunistického strašáka někde nalevo od Mao Ce-tunga. Uslyšíme hodně skryté rasově motivované rétoriky. Harrisová tomu může čelit ostrou inteligencí, dobrými komunikačními schopnostmi a okouzlujícím úsměvem, který hlavně chyběl její předchůdkyni na poli prezidentských pretendentek Clintonové.

Tomáš Klvaňa

Přesto jí nastává období, které pořádně prověří její politické schopnosti v rozdělené zemi. Na jejím místě uspěly jen tak výjimečné politické talenty, jakými byli Ronald Reagan, Bill Clinton a Barack Obama. Harrisová má nejblíž k tomu stát se první ženou v prezidentském úřadu, ale je těžké závidět jí její současnou pozici.

Autor působí na New York University Prague

Spustit audio