Thomas Kulidakis: Novou řeckou vládu čeká hra vabank

23. červenec 2019

Nový řecký premiér Kyriakos Mitsotakis má před sebou těžký úkol. Musí proměnit své početné sliby ve skutečnost.

Na domácím i zahraničním poli se nebude moci na nic vymlouvat, protože sestavil jednobarevný kabinet.

Thomas Kulidakis: Pokud ani nová vláda nezlepší situaci Řeků, ohrozí to demokracii v její kolébce

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis

Nová řecká pravicově konzervativní vláda se chopila moci s přirozenou touhou splnit alespoň část svých slibů. V oblasti snižování daní, návratu řeckého hospodářství k růstu a především prosperity obyvatel ji čekají podobné potíže jako předchozí vládu levicovou.

Před samotným hlasováním o důvěře vládě novopečený  ministerský předseda uštěpačně prohlásil na adresu nyní opoziční strany Syriza, že kdyby udělala všechno tak dobře, jak o tom mluví, volby by vyhrála. Nechtěně tím vystihl riziko, kterému sám čelí. V době předvolební Mitsotakis slíbil ekonomický rozvoj, snížení daní, vyjednání nových podmínek s věřiteli, zefektivnění státu i dodržování zákonnosti vždy a všude.

První kroky k plnění slibů už nová řecká vláda učinila. Kabinet prý předloží do 10. srpna tři stěžejní zákony, z nichž jeden obnáší právě daňové úlevy pro právnické i fyzické osoby, nižší DPH, snížení plateb povinného pojištění i daně z vlastnictví nemovitosti. Jen poslední jmenovaná má v průměru klesnout o 22 procent, což znamená díru ve státním eráru zhruba čtvrt miliardy eur.

Snížit daně je nicméně dobrý nápad. Řecko vévodí statistikám míry zdanění, které sestavuje OECD. Příliš vysoké daně dusí ekonomiku. S menšími daněmi ale musí jít ruku v ruce buď zvýšení ekonomického výkonu, nebo škrty v jiných oblastech. První zkouškou pro novou vládu tak nebude domácí veřejné mínění, ale názor zahraničí. 

Téma migrace

Jestli budou věřitelé i nadále trvat na dodržení primárního přebytku státního rozpočtu ve výši tři a půl procenta, bez dalších škrtů se nová vláda neobejde. Její fiskální impuls pro růst ekonomiky může přijít vniveč. Samozřejmě existuje možnost využít finančního polštáře skoro 30 miliard eur, který po sobě nechala vláda premiéra Alexise Tsiprase. To by ale byla voda na mlýn opozice.

Thomas Kulidakis: Řecko obrátilo doprava a do Evropy se vrací tradiční pravolevý střet

Kyriakos Mitsotakis

V zemi tradičně tíhnoucí spíše k levici se k moci dostala konzervativně pravicová vláda. Výsledek řeckých předčasných voleb je projev tradičního zápasu politické levice a pravice. V kolébce demokracie se jím projevil návrat k osvědčeným politickým přístupům – po všech patáliích s populisty je ho stále více potřeba i ve zbytku Evropy.

Pokud by i pak zůstala nezaměstnanost na dvouciferných hodnotách a kola ekonomiky by dále drhla, mohl by nový premiér ztratit důvěru veřejnosti ještě rychleji, než ji získal. Mitsotakis nemusí opakovat chyby minulosti, ale může udělat spoustu chyb nových. Kromě přílišné důvěry v ústupky věřitelů a teorii prokapávání bohatství od bohatých k chudým mu hrozí také bumerang národovecké politiky, kterou využil.

Před volbami tak dlouho brojil proti dohodě se Severní Makedonií, že se mu teď těžko vysvětluje, proč ji najednou hodlá dodržet. Samozřejmě, pokud nastartuje ekonomický růst, nacionalisticky ladění voliči na toto téma mohou zapomenout. Jinak mu vše vrátí i s úroky. Pro centristické evropské politiky je ekonomická prosperita Řecka důležitá už jen proto, aby vzali euroskeptickým populistům jednu ze zbraní.

Neméně důležité je ovšem téma migrace. Z Turecka stále přicházejí běženci, na druhou stranu se zatím vrátila přibližně čtyři procenta odmítnutých žadatelů o azyl. Turecký ministr zahraničí navíc veřejně prohlásil, že když není bezvízový režim pro Turky, nebude ani vracení migrantů. Pokud se tedy situace ohledně migrace nezlepší, jak Mitsotakis sliboval, ponese následky on i jeho unijní kolegové.

V neposlední řadě existuje riziko střetu s anarchisty a radikální levicí. Mitsotakis slíbil zrušit právo azylu na univerzitách a zakročit proti skupinám, které mají od pádu vojenské junty silnou oblibu velké části společnosti. Otevřený konflikt by byl jistě násilný.

Thomas Kulidakis

Vývoj kolem zemního plynu v pobřežních vodách Kyperské republiky, který se snaží i přes unijní sankce těžit Turecko, je další velká výzva. Mnoho lidí jistě přeje úspěch zemi, v níž se nahromadily problémy ekonomické, migrační i bezpečnostní. Když nová řecká vláda dosáhne řešení alespoň v jedné oblasti, může si blahopřát.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.