Thomas Kulidakis: Dvojí kvalita potravin je domácí téma v evropských volbách

Seniorka v supermarketu
Seniorka v supermarketu

Česká vláda slavnostně oznámila novelu zákona o potravinách, která zahrnuje i opatření vůči takzvané dvojí kvalitě potravin.

Dokázala tím, že proti prodeji výrobků se stejným obalem a jiným složením mohla zasáhnout už dávno a na národní úrovni.

Jurečka: Dvojí kvalita potravin je problém. Musíme o tom ale přesvědčit Evropskou komisi

Marian Jurečka ministr zemědělství

Řada nadnárodních výrobců potravin a obchodních řetězců prodává zboží pod stejným názvem, ale s jiným složením. Kvalita potravin prodávaných ve střední Evropě je přitom nižší než v Německu nebo v Rakousku. Dnes se kvůli tomu ve Varšavě sejdou i předsedové vlád zemí Visegrádské čtyřky – společně mají vyzvat Evropskou komisi, aby problém začala legislativně řešit.

Co se týká samotné podstaty věci, je zřejmé, že potraviny by měly být jasně rozeznatelné na první dobrou. Spotřebitel není povinen luštit drobné písmo složení a doplňovat si potravinářské a chemické vzdělání, aby věděl, co kupuje. Je samozřejmě na hranici sprostoty, když výrobci argumentují údajnými odlišnými chutěmi kupujících v zemích bývalého východního bloku.

Místo toho by bylo čestnější, aby přiznali barvu a jasně řekli, že prostě tlačí na cenu. To znamená, že samozřejmě nelze mít špekáčky plné masa za šest padesát a šunku krásně libovou za 25 korun deka.

V tomto smyslu nelze srovnávat jednotlivé výrobky u nás a v zemích západu a jihu Evropy. Může se stát, že konkrétní výrobek zrovna stojí v zahraničí méně, ale jde o obecnou cenovou hladinu. Ta je ve starších členských zemích obecně vyšší.

Nabídka a poptávka

Dvojí kvalita potravin? Neférová obchodní praktika, která se už může začít potírat, říká Věra Jourová

Nakupování (ilustr. foto)

Evropská komise bude tlačit na výrobce potravin, aby přestali prodávat v různých zemích pod stejným označením výrobky různého složení a někdy i různé kvality. Prohlásila to eurokomisařka Věra Jourová, která má mimo jiné v EK na starosti ochranu spotřebitele.

Při návštěvě obchodu je už teď možné koupit si kvalitní potravinu, jen je dražší. Samozřejmě by ale mělo být vše rozpoznatelné podle obalu. Stačil by k tomu přívlastek ve jméně odlišující kvalitu a tím i cenu.

Podle stávajícího návrhu zákona budou na vše dohlížet státní orgány s nově posílenými pravomocemi, bude hrozit pokuta až 50 milionů korun a vše se prý napraví. Je proto na místě dodat, že takové opatření mohlo spatřit světlo světa už dávno.

Je naprosto zbytečné házet odpovědnost na Brusel, jak na svém facebooku píše Andrej Babiš či jeho PR team. Nebo, jak tvrdí hnutí ANO jít k volbám, protože předchozí europoslanci za Českou republiku nedělali dost. Dělali dost, protože téma je nakonec v příslušné směrnici a stálo za vyjádření i vrcholným politikům Evropské unie. K volbám mají občané jít, protože rozhodují o své budoucnosti jako takové.

Thomas Kulidakis

V případě výrobků s dvojí kvalitou padá vina na všechny dosavadní národní politiky, kteří patřičnou úpravu nepřijali dříve. Třeba se báli, že cena výrobků se zvýší a preference sníží. Tak to ale nebude. V tomto případě rozhoduje nabídka a poptávka, která po levných potravinách a výrobcích bude vždy dostatečná.