Thajští mniši trpí nadváhou. Věřící by jim měli dávat zdravější almužnu, vyzývají lékaři

Široký úsměv na tváři a rozvalený pupek jsou charakteristické rysy pro zobrazení reinkarnace Buddhy. A vzor hojnosti v Thajsku začíná odpovídat skutečnosti, poznamenává americký list New York Times.

Některým buddhistickým mnichům se totiž obvod pasu poslední dobou zvýšil natolik, že se thajské úřady rozhodly zakročit, a vydaly celostátní varování. Věřící v něm vyzývají, aby mnichům nabízeli zdravější almužnu.

Buddhističtí mniši

V souladu s buddhistickou tradicí se mnichové v šafránově žlutých rouchách každé ráno vydávají do ulic města, kde jim věřící předávají jídlo na daný den. Často se jedná o hotové jídlo ze supermarketu, a navíc ho je více, než řádoví bratři mohou rozumně spotřebovat.

Státní představitelé odpovědní za oblast zdraví také doporučují, aby mniši do svého posedavého života naplněného modlitbou a meditací zahrnuli i nějakou tu fyzickou aktivitu. Tou může být například úklid chrámu.

Americký deník píše, že obezita v Thajsku dosahuje znepokojivé úrovně. Hůře je na tom z asijských zemí už jen Malajsie. Průzkum veřejného zdraví ukázal, že nadváhou trpí třetina thajských mužů a více než čtyřicet procent žen. U buddhistických mnichů je poměr obézních ještě vyšší.

Časovaná bomba

Váhou a zdravotním stavem mnichů se zabývali odborníci z Čulalongkornovy univerzity v Bangkoku. Výsledky studie ukazují, že obezitou trpí téměř polovina řádových bratří. Čtyřicet procent má zároveň vysokou hladinu cholesterolu, přibližně čtvrtina má vysoký krevní tlak a každý desátý je diabetik.

Kateřina Cajthamlová: Mnozí se touží zbavit kil, i když to vůbec nepotřebují. Hon za číslem na váze je jen mediální bublina

Kateřina Cajthamlová

Podle světové zdravotnické organizace (WHO) se od 80. let počet obézních lidí v Evropě ztrojnásobil. Dá se zhubnout zdravě a proč byste neměli sledovat váhu, ale spíš metr?

„Obezita našich mnichů je časovanou bombou,“ tvrdí profesorka Jongjit Angkátavanišová z lékařské fakulty. Jak upozorňuje, mniši trpí nemocemi, kterým je možné předejít.

Výživoví experti zkoumali stravovací návyky mnichů a došli k překvapivému zjištění, že bratři ve srovnání s běžnou populací konzumují méně kalorií, což se zdá být v protikladu s jejich mírou obezity. Na vině jsou však zřejmě nápoje obsahující cukr.

Tradice mnichům zakazuje jíst po poledni, mnozí z nich proto spoléhají na rychlé cukry z limonád nebo na energetické nápoje, aby si udrželi vitalitu i v odpoledních hodinách.

Nekvalitní a zkažené

Buddhistické rčení říká, že odevzdáním almužny si věřící zajistí dobrou karmu v životě současném i tom následujícím. Někteří lidé se tímto způsobem také snaží přispět ke štěstí zesnulých členů rodiny v jejich dalším životě.

Konzumace masa zatěžuje planetu. Stravovacím vzorem je podle studie Bangladéš

Hovězí maso

Za emise oxidu uhličitého mohou i stravovací návyky a mnoho zemí by je dokázalo snížit, kdyby tyto návyky změnilo, píše evropský server EurActiv.

Dobře myšlené dary ve formě sladkých nápojů a tučných jídel ale mohou mít nečekané důsledky, píší newyorské Timesy. Lidé mnichům totiž často dávají jídlo a nápoje zakoupené v obchodě, jako například šťávy v krabičce nebo sladkosti. Jde o produkty s nízkým obsahem proteinu a vlákniny.

Dalším problémem je kvantita. Věřící darují tak velké množství jídla, že mniši nadbytek někdy prodávají zpět obchodům. Živnostníci zboží znovu obratem nabízejí a k mnichům se tak může dostat jídlo, které už jednou vrátili – ale zkažené. Najdou se ale i lidé, kteří tradici udržují v původní podobě a mnichům připravují domácí jídlo.

Jistá žena tak například vypráví, že stravu nabízí každé ráno už více než deset let. O obezitě toho ale mnoho neví. Každopádně mnich, který si jídlo vyzvedává, je prý poměrně statný a jeho zdraví se poslední dobou zhoršilo.

Návrat k askezi

Ve spolupráci s thajskými úřady vznikl projekt vedený výživou expertkou Angkátavanišovou, který má za cíl zlepšit životní styl mnichů vzděláváním v oblasti výživy a fyzické kondice. Pilotní program v roce 2016 přinesl pozitivní výsledky.

Rady nejsou směřovány jen mnichům, iniciativa vydává také brožury určené věřícím. Obsahují recepty na levná a zdravá jídla. Zatímco tradiční thajská kuchyně kombinuje malé množství masa a ryby s velkým množstvím zeleniny, moderní recepty pracují s mnohem větším množstvím tuků a cukrů.

Americký deník poznamenává, že buddhističtí mniši nosí volná roucha, příbytku na váze si proto jejich okolí mnohdy vůbec nevšimne. K buddhismu se pak v Thajsku hlásí devadesát procent obyvatelstva. A mniši mají žít asketickým životem a provázet věřící na cestě k osvícení. Poukazovat na poklesky řádových bratří tedy není snadné – v poslední době přitom komunita navíc čelí obviněním ze sexuálních skandálů a korupce.

Thajsko ale není jedinou zemí, kde mniši přibírají na váze. Třeba na Srí Lance pro ně vláda vydala podobná zdravotní doporučení už před šesti lety, uzavírá deník New York Times.

Spustit audio

Související