Kateřina Cajthamlová: Mnozí se touží zbavit kil, i když to vůbec nepotřebují. Hon za číslem na váze je jen mediální bublina

17. srpen 2018

Podle světové zdravotnické organizace (WHO) se od 80. let počet obézních lidí v Evropě ztrojnásobil. Dá se zhubnout zdravě a proč byste neměli sledovat váhu, ale spíš metr?

„Tlustý člověk se od toho hubeného neliší svou váhou, ale tvarem těla, zejména objemem břicha. A proč si neudrží objem břicha? Protože se zabývá pouze kilogramy, a ne tím objemem,“ říká populární česká dietoložka Kateřina Cajthamlová.

Na „shazování kil“ postavili svá podnikání prodavači doplňků a rádci, kteří znají mnoho nejrůznějších zaručených způsobů, jak zhubnout. Právě to je podle lékařky jeden z důvodů, proč obezita pořád jen roste.

„Spousta lidí se ale chce zbavit svých kil, přestože to vůbec není potřeba. Jejich hmotnost je totiž v porovnání s věkem, tělesné výbavě a třeba i počtu těhotenství zcela v pořádku. Hon za číslem na váze považuji za mediální záležitost, při které lékař zůstal stranou,“ tvrdí.

Důležité je BMI

Nedávám nevyžádané rady a nenabízím nevyžádanou pomoc, říká Kateřina Cajthamlová v osobní zpovědi

Kateřina Cajthamlová

Známá internistka, psycholožka a spisovatelka rozhodně není jen dietoložkou, před kterou raději „schováte svou ledničku“. Asi byste to do ní neřekli, ale je spíš introvertkou, které v životě pomáhá protestantská víra a základy, které dostala „od mužů svého života“.

Důležitý je tak Body Mass Index (BMI), který započítá vaši výšku a hmotnost (Vyzkoušejte kalkulačku výpočtu BMI.)

„Dnes se nám v ordinacích ale hromadí pacientky, které držely v dospívání, resp. ve věku 11−13, diety a nevyrostly. Jejich patologický problém je tak výška, kterou by měly mít až o 15 cm vyšší. Ne váha. Stejně tak nevyrostli chlapci, kteří byli (ve věku 15−18) přetíženi sportem. Když se podíváte na svou růstovou křivku, měli byste se zamyslet, co za stres jste v době exponenciálního růstu opravdu měli, a může to být i rozvod rodičů.“  

Další nešvar je omezování jídla dětem v pubertě. „Rodičům se totiž zdá, že jejich dítě bude v dospělosti tlusté, a tak je nutí méně jíst. Ale dítě robustních rodičů prostě bude robustní a navíc své rodiče přeroste i výškou. To přece neznamená, že má laik hned nasadit dietu. Jediným řešením je totiž pohyb,“ nabádá Cajthamlová. Sama by prý nikdy rodičům ani neradila, protože nejdůležitější je tady znát názor pediatra.

„S nadsázkou řeknu, že dva chrti nebudou mít nic jiného než chrta. Ze dvou rotvajlerů ale chrt nikdy nebude. Když začnete dítě poškozovat dietou, bude vyhublé, ale taky nervózní, bude se špatně soustředit a můžete mu přivodit vážné zdravotní problémy,“ varuje lékařka.

Zhubnout bez pohybu jde, ale... 

Naše babičky by se divily, co za blafy jsme ochotni jíst, říká doktorka Kateřina Cajthamlová

Kateřina Cajthamlová

„Šidí nás pekaři, šidí nás zelináři, šidí nás řezníci. Babičky by se divily, co jíme,“ říká Kateřina Cajthamlová, známá přísná doktorka, která čistila české ledničky v televizním pořadu o hubnutí.

Dá se bez pohybu zhubnout? Podle Cajthamlové dá, ale „zdravé zhubnutí“ je založeno nejen na správné životosprávě, ale i na vašem věku, pohlaví a u žen na fázi menstruačního cyklu.

„Protože hormony řídí i vaši chuť. Kdyby menstruovali muži, tak si na ty dny vezmou placené volno, protože jde o stav extrémní únavy z velké ztráty krve. Před ženami by jistě rádi mluvili o tom, že před cyklem přibírají, a to hlavně vodu. Protože od menstruace po ovulaci stoupá tělesná teplota, a tak tělo potřebuje víc sacharidů. Ale bohužel muži nemenstruují a ženy se považují za nemožné, protože před menstruací přibírají. Ale jen vodu, a taky mají chuť na sladké, aby nahradily tepelné ztráty…“    

Zázračné pilulky?

Na kouzlu hubnutí bez pohybu jsou postaveny reklamy prodejců zázračných pilulek nebo doplňků stravy, které vás během týdne zbaví pěti kil. „Když užíváte projímadla nebo držíte hladovku, tak se za týden zbavíte až 2,5 kg stolice. U diuretik zase vody. Opravdu jste pak na té váze o vyloučenou stolici a vodu lehčí. Tuku se to ale ani netkne, přesto tak od vás vylákají nemalé částky a vy si poběžíte koupit další měsíční kúru. Jenže další měsíc už to tak nefunguje…“

Hubnou i uživatelé stimulačních drog. Neřeknu jakých, ale legální je třeba nikotin. Dobře vědí, že zabraňují pocitu hladu. Že by to ale bylo zdravé hubnutí, o tom samozřejmě nemůže být ani řeč,“ dodává Kateřina Cajthamlová.

autoři: Tea Veseláková , lup
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.