Termiti hromadí zlato

12. prosinec 2012
Monitor

Hnízda termitů ze západní Austrálie obsahují vysokou koncentraci zlata. Podle vědců by tento objev mohl pomoci hledačům drahého kovu.

Hledání ložisek zlata v Austrálii komplikuje to, že většinu země pokrývá vrstva erodovaného materiálu, která maskuje všechno, co leží pod ní. Entomologové z organizace CSIRO se proto snaží zaměstnat hmyzí prospektory. Termiti Tumulitermes tumuli žijí na zlatých polích západní Austrálie. Pronikají až 4 metry hluboko pod povrch země, což znamená, že se dostávají do vrstev, které už mohou obsahovat stopová množství zlata.

Drahý kov se pak v částicích materiálu, které termiti vynášejí na povrch, dostává do termitišť, kde se hromadí. Analýza vzorků ukázala, že v hnízda ze zlatonosné oblasti obsahují velmi vysokou koncentraci zlata. Naznačuje to, že termiti a také zemní mravenci by se s úspěchem mohli podílet na hledání nových ložisek zlata a dalších cenných nerostů. Prospektorům by stačilo prozkoumat vzorek materiálu z hnízd, a hned by věděli, kde se vyplatí pátrat důkladněji.

Zdroj: ScienceDaily, Geochemistry: Exploration, Environment, Analysis

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu