Tereziánský zákoník otevřel cestu k moderní justici, od mučení ale definitivně neupustil
Před 250 lety vyšel v češtině reformní trestní zákoník Marie Terezie Constitutio criminalis Theresiana. Skoncoval například s popravami za čarodějnictví.
K reformě habsburské justice mohl přispět i případ, který se odehrál v jihočeské Jistebnici. Místní, jakýsi Jan Polák, byl tehdy odsouzen k trestu smrti za čarodějnictví. Když se panovnice o incidentu dozvěděla, byla údajně zděšena tím, že ještě někdo vůbec v čarodějnictví věří, a Poláka omilostnila.
Nově také nařídila, že pro příště bude jakýkoli případ čarodějnictví rozhodovat sama. Od té doby už na území monarchie za čarodějnictví nikdo oficiálně odsouzen nebyl.
Práce na novém zákoníku trvala více než deset let a pod názvem Constitutio criminalis Theresiana byl vyhlášen ve Vídni v roce 1768. V únoru 1769 pak vyšel i v českém překladu.
Zákoník sjednocoval právo v zemích českých i německo-rakouských. A i když byl bezpochyby krokem vpřed, na svou dobu byl přeci jen už trochu zastaralý. Pořád ještě v něm figuroval trest smrti a mučení. Některé druhy trýznění dokonce velmi podrobně popisoval a ilustroval.
Reformátor Josef II.
Podle právního historika Karla Malého přišel se skutečnou reformou až Josef II. „On vůbec zrušil trest smrti, což byl radikální řez, kterým se odstřihl od feudálního pojetí práva. Chápal trestní právo spíš jako způsob převýchovy pachatele,“ vysvětluje Malý.
Josef II. dokonce nehrozil trestem smrti ani za útok na panovníka. Člověk, který nechápe, že to s ním panovník myslí dobře, byl totiž podle něj blázen, který spíš než na popraviště patří do ústavu pro choromyslné.
Související
-
Byl Josef II. dobrým císařem? A co to dobrý císař je, odpovídá otázkou historik Rak
Na českém území zůstal název jednoho města, které připomíná císaře Josefa II. – je to Josefov.
-
„Lepší je průměrný mír než slavná válka.“ V Marii Terezii ale probudila energii i umění státnictví
Marie Terezie se vyznávala z lásky ke své „krásné a milé armádě“, která jí v letech 1740 až 1763 zachránila trůn. Tvrdila, že průměrý mír je daleko lepší.
-
Tchyně Evropy, macecha Českých zemí, matka i vládkyně. To vše...
V sobotu 13. května si připomínáme 300 let od narození Marie Terezie. Její vláda znamenala počátek moderní občanské společnosti a nebylo odvětví, které by při svém ...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.