Tereza Zavadilová: Proč byla odsouzena zázračná miliardářka Elizabeth Holmesová

5. leden 2022

Velké bankroty a účetní skandály vždycky vzbuzují pozornost i vášeň, protože umožňují sledovat něčí vzestup, pád a neštěstí takřka v přímém přenosu. Případ pádu firmy Theranos vzbuzuje o to větší emoce, protože v hlavní roli strůjce skandálu je mladá žena, Elizabeth Holmesová. Ta od soudu odešla s verdiktem poroty vinna ve čtyřech bodech obžaloby.

Příběh zakladatelky a šéfky firmy Theranos už je celkem notoricky známý: Holmesová založila start-up, který chtěl vynalézt způsob, jak z kapky krve jednoduše analyzovat většinu nemocí.

Čtěte také

Problém byl v tom, že vize o hodně předběhla realitu – postupně se začalo ukazovat, že taková analýza krve je se současnou technologií nemožná. Výzkumu nepomohlo ani to, že firma mezitím narostla na devět miliard dolarů a přitáhla investory z řad amerických VIP.

Příběh o mladé vizionářce, která zachraňuje životy, byl tak lákavý, že zatemnil rozum nejen Holmesové samé. 

Soud – v americkém provedení tedy porota – posuzoval především to, zda si Holmesová vymyslela vše od začátku jen s cílem proslavit se a okrást investory, anebo se prostě nepovedl na počátku dobrý úmysl. Verdikt ukázal zhruba na polovinu cesty, ale přesně tento moment je na příbězích velkých firemních krachů či průšvihů ten nejdůležitější.

Strach z propásnutí příležitosti k snadnému výdělku

Většinou nejde o podvod, tedy zločin od počátku, ale o to, že dotyčný neuměl včas zastavit nejprve relativně malý průšvih a začal situaci lakovat na růžovo. Tedy falšovat účetnictví, půjčovat si peníze či roztáčet čím dál riskantnější obchody.

Takto skončily různé slovutné firmy – makléř Nick Leeson v 90. letech položil nejstarší britskou banku Barings poté, co ztratil v riskantních obchodech v Asii skoro miliardu liber. Trader Jerome Kerviel se snažil zakrýt své neúspěšné obchody tak, že během finanční krize připravil Société Générale o pět miliard eur.

Čtěte také

Jméno Bernie Madoff se stalo téměř synonymem pro podvodníka, ačkoli dekády před pádem dokázal být prominentním investorem řady celebrit. Kvůli účetním skandálům smutně skončily mnohamiliardové firmy jako Enron či Xerox.

V Česku mezi velké firemní krachy poslední doby patří pád Arca Capital, oděvního holdingu C2H Michala Mičky, či investiční firmy Growing Way mladého podnikatele Ondřeje Janaty. Za všemi jsou miliardy korun ztrát velkých i malých investorů.

Cynicky řečeno, podvádět investory se vyplatí spíše v Evropě než v Americe. Zmíněný Leeson, Brit, si za pád banky odseděl pouhé čtyři roky, Francouz Kerviel jen pět měsíců. Madoff byl odsouzen na 150 let a ve vězení již zemřel.

Holmesová si za každý z bodů, kde je usvědčena, může odsedět až dvacet let. Jestli ve vězení stráví dvě dekády, nebo až osm, rozhodne soud v příštích týdnech. 

Tereza Zavadilová

Všechny tyto příběhy mají jedno poučení. Zatímco hrůza z odhalení neúspěchu vypnula mozek padlým podnikatelům, strach z propásnutí příležitosti k snadnému výdělku zatemňuje rozum investorům. Nejen na Wall Street.

Autorka řídí byznysový web Newstream.cz

Spustit audio