Tereza Zavadilová: Tygr, co ztratil dech

8. prosinec 2021

Číně se v poslední době poněkud nedaří, a to na mnoha frontách. Velmoc, obviňovaná z rozšíření covidové pandemie do celého světa se s ní sama na začátku dokázala vypořádat velice rychle. A zatímco celý svět loni trpěl v lockdownech, čínská ekonomika jela až vzorově. To ale skončilo. Čína zhruba před rokem začala uplatňovat takzvanou strategii nulové tolerance ke koronaviru.

To znamená mnohdy až absurdní opatření. Čína například do karantény zavírá celé oblasti, kde se objevil covid. Nastaly dokonce případy, že úřady utratily psy v rodinách, kde lidé byli v karanténě.

Čtěte také

Kvůli obavám ze šíření nemoci jsou téměř neprostupně uzavřené hranice pro turistiku i byznys. Přesto se nové nákazy stále objevují.

Populace není promořená, takže pokud nové varianty viru budou vůči vakcínám imunní a rychle se šířící, může mít Čína i tak problém.

Zdravotní izolace země má značný ekonomický dopad. Tvrdé lockdowny celých oblastí přispívají ke slábnutí domácí poptávky – lidé neutrácejí a průmysl byl zasažen energetickou krizí. Protože výpadky v dodávkách energií vyřadily z provozu během září a října řadu fabrik.  

Přeplněné čínské přístavy

Některé kroky čínských úřadů jsou i zasvěceným pozorovatelům těžko pochopitelné.  Čína zregulovala byznys technologických a retailových firem, obchodovaných na americké burze.

A také tyto podniky začala velice přísně prověřovat – mimo jiné chce mít pod kontrolou to, co podniky o domovské zemi zveřejňují v zahraničí.

Čtěte také

Američané v odvetě nařídili čínským firmám nutnost o sobě mnohem podrobněji informovat a chystají zákaz investovat do akcií firem napojených na komunistickou stranu.

V důsledku akcie firem jako Alibaba či Pinduoduo prudce propadly, firma Didi dokonce odchází z americké burzy. 

K problémům se přidala realitní krize, která s sebou stáhla největší developerskou firmu Evergrande, která se potýká s obřími dluhy. V bankách se hromadí nesplácené nemovitostní úvěry. Mimochodem i tento problém částečně způsobila svými zásahy vláda, protože developerům omezila přístup k zahraničním půjčkám. 

To vše zhoršuje ekonomické vyhlídky. Pro letošek vláda ještě čeká růst HDP o osm procent, ale pro příští rok se růst ekonomiky už propadá k pěti procentům.

Může to vypadat jako vysoké číslo, jenže půjde o nejhorší výsledek za zhruba tři vysoce růstové dekády. Silně zadlužená ekonomika potřebuje rychlý růst. Zpomalení už evidentně považuje za problém i vláda, ačkoli to veřejně nepřiznává. Nedávno snížila povinné rezervy v bankách, aby dodatečným uvolněním peněz podpořila ekonomiku.  

Tereza Zavadilová

Přeplněné čínské přístavy a záseky v dopravě zboží přispěly k růstu inflace po celém světě.

Způsobily také stres z výroby v Číně a je pravděpodobné, že mnoho fabrik bude přesouvat výrobu jinam – ať už do levnějších států v Asii či zpátky domů.

Slábnoucí čínská ekonomika ale není žádná výhra – pro Česko rozhodně ne. Čína je největším obchodním partnerem německých firem, celkově si vymění zboží za čtvrt bilionu dolarů. Takže pokud poptávka znatelněji oslabí, zabolí to i tuzemské podnikatele a dělníky.  

 Autorka řídí byznysový web Newstream.cz

Spustit audio