To téma si mě našlo samo, říká autorka dokumentu o tornádu na Moravě Jana Počtová
Před rokem do života na Hodonínsku a Břeclavsku zasáhlo bezprecedentní neštěstí. Jak těžké bylo na místě této tragédie filmovat? Do Hovorů tentokrát dorazila režisérka Jana Počtová, která natočila dokument s názvem Tornádo, rok poté. Zachycuje v něm osudy šesti obcí na jihu Moravy, šesti obětí tornáda, a popisuje život těch, kterým větrný vír vzal zdraví, nebo střechu nad hlavou.
„Já jsem samozřejmě asi jako každý člověk v této republice sledovala od prvních zpráv, co se děje, a dlouho jsem přemýšlela, jestli tam také pojedu jako dobrovolník, nebo ne. A otálela jsem tak dlouho, nebo respektive dodělávala práci tak dlouho, že už začaly chodit zprávy, že je tam dobrovolníků dost a lidi nemají jezdit. Tak si mě to téma našlo o půl roku později, kdy jsem byla oslovena nadací, která chtěla tuto tragickou událost zaznamenat,“ popisuje Počtová.
Čtěte také
„Vybrala jsem desítky lidí, jejichž příběhy se před kamerou hodně střídají, a spíš než o příběhy konkrétních lidí jde o celkový příběh té události, té největší tragické události, která se u nás stala,“ vysvětluje postup při natáčení dokumentu.
Jaké další dokumenty má Jana Počtová na svém kontě? A jak se k dokumentární tvorbě dostala? Poslechněte si celé Hovory Davida Šťáhlavského.
Související
-
Vitráže v kostele restaurujeme podle fotografií, popisuje sklář v Moravské Nové Vsi
V Moravské nové vsi se do kostela poničeného tornádem vrací vitrážová okna. „Je to opravdu velký objem skel, který je poškozený a musí celý domalovat,“ popisuje sklář.
-
Někdy si tu s těmi lidmi i pobrečíte, popisuje pracovnice charity v tornádem zasažených Mikulčicích
V Mikulčicích mají v unimobuňce stále kancelář pracovníci Charity. Řeší žádosti lidí, vedou psychoterapeutickou poradnu a poskytují materiální pomoc.
-
„Začalo to vichrem, pak přišel rachot,“ vzpomínají Bartošíkovi. Dům opravovali několik měsíců
„Za první víkend se udělalo spousta práce,“ říká Rostislav Bartošík. Za to, že se do domu mohli na Vánoce vrátit, vděčí dobrovolníkům i finanční pomoci od státu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.