Technologické novinky: mobil s termovizí, olympiáda jako virtuální realita, roboti s pizzou

18. duben 2016

Chytrý mobil s vestavěnou termovizí. Nejčernější materiál na světě je nyní ještě černější. Letošní letní olympiádu uvidí někteří televizní diváci i ve formátu virtuální reality a v rozlišení 8K. Roboti, kteří budou rozvážet pizzu.

První chytrý mobil s vestavěnou termovizí

Firma Caterpillar, kterou si většinou spojujeme s těžkou stavební či důlní mechanizací, vyvinula speciální chytrý mobil, který obsahuje vestavěný modul s kamerou pro termální vidění. Zmíněný model, s kamerou od firmy FLIR, se jmenuje Cat S60 a patří do kategorie velmi robustních profesionálních mobilů, které vydrží i pád z výšky téměř dvou metrů a jsou také odolné proti vlhkosti.

Při uzavřených audio vstupech a výstupech vydrží přístroj dokonce i hodinové ponoření do vody, a to až do hloubky 5 metrů. Běží na něm operační systém Android Marshmallow. Vestavěnou termální kameru pak využije každý odborník nebo laik, který potřebuje mít přenosný nástroj pro tepelné mapování staveb, strojů nebo okolního prostředí. Dosah termální mapovací funkce činí asi 15 metrů. Přístroj stojí 600 dolarů nebo 650 euro.

Catphones, Askmen, 9to5Google, Wired, Phone Arena, Futurism

Nejčernější materiál na světě je nyní ještě černější

Britská firma Surrey NanoSystems před pár lety vytvořila materiál, který pohlcuje nejvyšší procento světelného záření na světě. V tomto smyslu je také nejblíže ideálu zcela “černého” tělesa. Materiál s názvem Vantablack vypadá opticky skoro jako černá díra v prostoru. Pomocí pouhého pohledu dokonce nelze ani rozlišit, jestli je materiál právě zmuchlaný, ohnutý nebo zcela rovný.

Tak jako tak neodráží zpět prakticky skoro žádné viditelné světlo. Přesněji řečeno, v roce 2014 šlo jen asi o třetinu promile původní světelné intenzity, která na materiál dopadá (jeho pohltivost činí 99,965 %). Nyní se pohltivost materiálu podle čerstvých zpráv dokonce ještě zvýšila, ale přesné číslo nebylo zatím oznámeno, protože použité spektrometry nebyly schopny ukázat žádnou konkrétní hodnotu, a to ani když byl na materiál zamířen laser.

Název Vantablack odkazuje na mikrostrukturu materiálu, který firma Surrey NanoSystems vyvinula společně s Britskou národní fyzikální laboratoří a s firmou ABSL Space Products.Samotný výraz VANTA je anglickou zkratkou sousloví “vertikálně srovnané pole uhlíkových nanotrubiček” (vertically aligned carbon nanotube array).

Tyto nanotrubičky, nejméně 3000krát tenčí než lidský vlas, jsou vertikálně naneseny těsně vedle sebe na velmi tenké hliníkové fólii.

Vision Times, SPLOID, Youtube 1, Youtube 2

Letošní letní olympiádu uvidí někteří televizní diváci i ve formátu virtuální reality a v rozlišení 8K

Ve světě se v současnosti teprve začíná šířit televizní vysílání v rozlišení 4K (4K UHD, přibližně 4000 x 2000 pixelů), avšak u některých událostí letošních letních olympijských her v Riu bude umožněn jejich příjem dokonce v rozlišení 8K UHD (7680 × 4320 pixelů), které má přibližně 4x více pixelů než 4K. Celkem půjde o 130 hodin přenosu.

Tento vysoce kvalitní videosignál bude doprovázen 22+2 kanálovým zvukem. Je v tom však háček, toto experimentální vysílání uvidí pouze diváci v Japonsku a navíc jen ti, kteří budou vlastnit v současnosti jediný typ televizoru, který je schopen rozlišení 8K zobrazit - Sharp LV-85001.

Součástí výběru událostí, vysílaných v rozlišení 8K UHD, bude samozřejmě i úvodní a závěrečný ceremoniál olympijských her. Vybrané 3D záznamy, pořízené ve formátu virtuální reality (VR), však budou přístupné k pozdějšímu stažení obecně pro všechny uživatele internetu, ať už budou mít k dispozici speciální náhlavní soupravy nebo ne.

Engadget, Cnet

Roboti, kteří budou rozvážet pizzu

Robot doručuje pizzu

Australská a také na Novém Zélandu operující firma Domino, která se zabývá rozvozem pizzy, hodlá v roce 2017 zahájit robotickou formu této služby. Asi metr vysocí električtí čtyřkoloví roboti, rozvážející pizzu, by se pak měli prohánět po ulicích rychlostí až 30 kilometrů za hodinu, přičemž jejich akční rádius bude dosahovat asi 20 kilometrů od centrální základny.

Název robotů zní DRU (Domino's Robotic Unit) a zákazník po příjezdu robota k domu obdrží svoji pizzu po zadání individuálního kódu. Pizzu si pak může vytáhnout ze speciálního boxu, vynořujícího se před ním z jakéhosi “hřbetu” robota. Kapacita boxu bude činit 10 kusů pizzy. Roboti DRU budou přitom využívat prakticky vojenské navigační, senzorové a řídící technologie.

Mnozí komentátoři však soudí, že v praxi nebude tak jednoduché jejich provoz zabezpečit. Mj. se může stát, že by mohl roboty během cesty někdo ukrást.

Phys.Org, Popular Science, Guardian, Science Effect, Inverse, Youtube

autor: Pavel Vachtl
Spustit audio