Tankový prapor i Zbabělci museli nejdřív projít cenzurou. Škvorecký bojoval o řádky i celé kapitoly

1. leden 2022

V pondělí 3. ledna to bude už deset let, co zemřel Josef Škvorecký, jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů druhé poloviny 20. století. Jeho knížky stále vycházejí. Jaké ale bylo to, co Josef Škvorecký vydat nesměl? Jeho potýkání s cenzurou je námětem pro pořad Historie Plus.

Tankový prapor, Hořkej svět, Konec nylonového věku nebo Příběh inženýra lidských duší. Jen namátkou několik knih Josefa Škvoreckého, které jste buď četli, nebo o nich alespoň slyšeli.

Řada z nich vyšla ještě před odchodem manželů Škvoreckých do Spojených států v lednu 1969 – a průměrný, neinformovaný čtenář si do té doby mohl myslet, že Škvorecký patří mezi ty, jehož knížky běžně vycházejí.

Realita byla jiná: Škvorecký sváděl boj o jednotlivé knihy a často doslova o kapitoly, odstavce nebo slova.

Čtěte také

Jak v pořadu vysvětlí Michal Přibáň z Ústavu pro českou literaturu Akademie věd, na cenzuru narazil Josef Škvorecký ještě před únorem 1948 v době, kdy vedl místní studentský časopis. Do roku 1968 nevyšla jediná Škvoreckého kniha, ve které by se tak nebo onak neprojevil zásah cenzury.

V případě Konce nylonového věku, prózy věnované událostem bezprostředně po únoru 1948, ale o žádné drobné úpravy nešlo – kniha nemohla napoprvé vůbec vyjít, protože byla označena za pornografii.

Zbabělci v roce 1958 a později

Legendární je „skandál“ kolem Škvoreckého románu Zbabělci. Autor v něm vykreslil jeden týden – od 4. do 11. května 1945 – v okresním městě na východě Čech. Velkou zkratkou, popsal, co se stane, když se typický maloměšťák potká s velkými dějinami. Zbabělce Škvorecký napsal v letech 1948 a 1949 a vyšli o deset později, v roce 1958.

Reakce kritiky byla zdrcující; velmi jemně řečeno, Škvoreckému byla vytýkána – dobovým slovníkem – ideová nevyhraněnost, antihumanismus a cynismus. Reakce režimu byla jednoznačná, nařídil stáhnout vydanou knihu z pultů knihkupectví a tvářit se, že nikdy nevyšla.

V archivu mnichovského Rádia Svobodná Evropa se dochoval nedatovaný rozhovor s Josefem Škvoreckým z přelomu 70. a 80. let, kde na dění kolem vydání Zbabělců vzpomínal. Ukázku z rozhovoru si budete moci poslechnout v pořadu Historie Plus.

Josef Škvorecký: Prima sezóny 1924-2012

Neméně komické byly události kolem druhého vydání Zbabělců – a námětem na jiný román by byly peripetie kolem vydání legendárního Tankového praporu. Knížku si nakonec musel Škvorecký vydat v „rodinném“ podniku, ve vlastním nakladatelství v Torontu. K českému čtenáři doma se kniha dostala až po roce 1989.

Od podzimu 1969 vedl Josef Škvorecký na univerzitě v Torontu kurs současného českého divadla a filmu a na anglistice kursy anglické a americké literatury; od roku 1970 i kursy tvůrčího psaní. V roce 1971 byl jmenován mimořádným a v roce 1975 řádným profesorem. V exilu se zařadil mezi úspěšné české autory, na jejichž knížky početná česká komunita ve světě netrpělivě čekala – a vycházely i v mnoha překladech.

autor: David Hertl
Spustit audio