Tady a tam aneb Říjen 1918 na severu Čech
Nadšení i zklamání, naděje i obavy. Tyto pocity se mísily na severu Čech po 28. říjnu 1918 po vyhlášení československé samostatnosti. Zatímco ve vnitrozemí se oslavovalo, v německy mluvícím pohraničí byla situace odlišná.
V dokumentárním pásmu, které připravil David Hertl, se ji pokusí přiblížit historikové Robert Kvaček, Michal Pehr, Petr Karlíček a Václav Houfek.
Jak vnímali vyhlášení samostatného Československa čeští Němci na severu Čech? Proč musela nakonec obsadit severní Čechy armáda? A jak to poznamenalo vztahy Čechů a Němců?
Dokument na webu najdete do 26. listopadu 2023.
Související
-
Byl prezident Masaryk potomkem Habsburků? Bez srovnání DNA to vyloučit nemůžeme, odpovídá historik
Životním krédem „prezidenta zakladatele“, jak se TGM říkalo, bylo hledání pravdy. Ostatně – sám se ve svém životě několikrát při hledání pravdy „proti proudu“ postavil.
-
Prezidentské volby za první republiky nebyly tak hladké, jak se traduje
Československo prožilo pouze malou část své existence v demokratickém uspořádání. Možná i proto se s nadějí a možná i nostalgií díváme na období první republiky.
-
Jak se Češi dívají na své dějiny? Sebemrskačství ani přeceňování vlastního významu není správně
Jak se Češi dívají na své vlastní dějiny, umožňuje poodhalit kniha česko-německé historičky Evy Hahnové Češi o Češích, dnešní spory o dějiny.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.