Sýrie je cvičištěm nových teroristů, míní expert

2. květen 2014
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 02328538.jpeg

Tři roky uplynuly od smrti Usámy bin Ladina. Teroristu zneškodnili američtí vojáci při tajné operaci. Co bin Ladinovo úmrtí znamenalo pro světový terorismus?

„Dopad byl významný, ale i smíšený,“ řekl Rannímu Plusu odborník na mezinárodní terorismus Oldřich Bureš z Metropolitní univerzity Praha.

Podle něj to byl velký úspěch pro všechny státy, které označily Al-Káidu za primární nebezpečí.

„Ukázalo se ale, že smrtí vůdce tato organizace neskončí. Z hierarchické organizace se stala decentralizovaná skupina,“ vysvětlil Bureš.

Kromě společných finančních toků sdílejí jednotlivé buňky Al-Káidy především ideologii, která je celosvětovým pojítkem, soudí expert.

Čtěte také

Bureš míní, že nárůst počtu teroristických útoků v posledních dvou letech, který zmiňuje zpráva amerického ministerstva zahraničí, souvisí právě s decentralizací organizace.

„Existuje větší počet nezávislých skupin, které samy organizují a realizují útoky. Zpráva ale mluví o dalších skupinách, třeba nigerijské Boko Haram.“

Tradičně silná pozice terorismu v Afghánistánu a Pákistánu nadále trvá, nejen díky Talibanu, ale i protiindickým skupinám.

Současnou situaci v Sýrii hodnotí Oldřich Bureš jako zvlášť nebezpečnou. „Pro islamistické skupiny nejen napojené na Al-Káidu, je Sýrie bojištěm, na kterém mohou získat zkušenosti.“

„Západní bezpečnostní orgány mají obavy, že někteří občané států Evropské unie v Sýrii získané zkušenosti využijí u nás doma v Evropě,“ varoval odborník na terorismus.

autoři: oci , bum
Spustit audio