Supi by se měli vyhnout španělskému dobytku
Antibiotika, která používají španělští zemědělci při chovu dobytka, oslabují imunitní systém supů.
Španělsko je evropskou pevností supů. Žije zde sup bělohlavý (Gyps fulvus), sup hnědý (Aegypius monachus) a také ohrožený sup mrchožravý (Neophron percnopterus). Tradičně Španělští zemedělci nechávají supům uhynulé kusy dobytka na místech, kterým říkají muladares. Obavy z nemoci šílených krav vedly k tomu, že byla tato praxe v 90. letech minulého století zakázána a v důsledku toho populace supů silně poklesla. Zákaz byl po protestech ornitologů nakonec odvolán v roce 2005 a místa, kde zemědělci nechávali zdechliny se stala součástí oficiálního záchranného programu.
Supové tím ovšem rozhodně nemají vyhráno. Ornitologům dlouho dělal starosti vysoký obsah antibiotik v některých kusech uhynulého dobytka. Studie z loňského roku skutečně ukázala, že v krvi všech tří druhů supů se kumulují vysoké hladiny perzistujících antibiotik ze skupiny chinolonů. Nová studie, kterou popisuje článek v Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences, potvrdila, že supi mají kvůli antibiotikům oslabený imunitní systém a jsou náchylnější k bakteriálním a houbovým infekcím. Ornitologové čekají na další laboratorní výsledky, ale prozatím má být od zanechávání padlého dobytka jako potravy pro supy upuštěno.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.