Studenti se chystají na další stávku za klima
Studenti vysokých škol a univerzit se chystají na další stávku za klima. Ta loňská neměla žádaný efekt a kroky, které od té doby udělala politická reprezentace, podle nich nebyly dostatečné. Co když už je ale pozdě a ke kolapsu stejně dojde? To není strašení, ale může jít o jeden ze scénářů naší budoucnosti a nepodceňují ho ani vědci.
Znečištěný vzduch ničí podle pneumologů naše plíce. Může způsobit i řadu nemocí, například chronickou plicní obstrukční nemoc.
Pivo je jedním z nejoblíbenějších nápojů světa, za svou typickou hořkou chuť vděčí chmelu. Jenže podle českých vědců pěstování tradičního aromatického chmele v Evropě ohrožuje klimatická změna. Růst teplot a častější sucha vedou ke snižování výnosů i obsahu alfa hořkých látek, které určují právě hořkost piva. Studii publikoval prestižní časopis Nature Communications.
Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Věda Plus.
Související
-
Apolena Rychlíková: Na mrtvé planetě bez výročí. Okupační stávka za klima a smysl listopadu 1989
Na Filozofické fakultě se tento týden stávkovalo.
-
Bezmoc, frustrace, hněv. Poslechněte si dokument o tom, jak mladí prožívají obavy z klimatické změny
Environmentální žal či klimatická úzkost. Stav, se kterým se potýká většina příslušnic a příslušníků generace Z, tedy zhruba dnešních dvacátnic a dvacátníků.
-
Je lidstvo i Česko připraveno na klimatické změny?
Planeta se otepluje. Letošní léto bylo z globálního pohledu nejteplejší v historii měření. Jsme na to jako lidstvo připravení?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka