Studená válka servírovaná v kuchyni Nixonem a Chruščovem

24. červenec 2014

Největší audioportál na českém internetu

Ranní Plus | Foto: Eliška Fenclová, Český rozhlas

Ranní Plus v příspěvku Heleny Berkové připomněl 55. výročí tzv. kuchyňské debaty mezi USA a Sovětským svazem. Moderuje Jan Bumba.

Uplynulo 55 let od tzv. kuchyňské debaty, jedné z epizod studené války mezi Spojenými státy americkými a Sovětským svazem.

Rozhovor tehdejšího amerického viceprezidenta Richarda Nixona a sovětského vůdce Nikity Chruščova na zahájení Americké národní výstavy v Moskvě v roce 1959 vstoupil do historie vztahů mezi USA a Ruskem.

„Jakákoli americká symbolika byla v Rusku zakázána, a najednou se to smělo,“ vzpomínal v Ranním Plusu komentátor Českého rozhlasu Libor Dvořák.

Součástí výstavy byla i moderní americká kuchyň. Právě tam se rozpoutala diskuze o výdobytcích komunismu a kapitalismu. Chruščova také pobouřilo několik dní staré prohlášení Amerického kongresu o solidaritě se satelitními státy Sovětského svazu.

„Chcete žít v kapitalismu? Můžeme vás leda politovat, ale je to vaše věc,“ bouřil sovětský vůdce. Nixon byl v celém rozhovoru umírněnější. „Má-li soupeření mezi námi přinášet prospěch lidem, musí jej provázet svobodná výměna názorů,“ reagoval americký viceprezident.

„V některých oborech jste možná před námi, třeba ve vývoji raket a dobývání vesmíru, ale v jiných technologiích jsme napřed zase my,“ tvrdil Nixon, ale Chruščov se hned ohradil. „Předběhli jsme vás ve všem, i v barevné televizi.“

Americké televize odvysílaly debatu tentýž den, sovětská televize se dvoudenním zpožděním, pozdě v noci a bez úplného překladu Nixonových výroků.

„Bylo to období, kdy se zdálo, že by se ty dva světy mohly sblížit. Americká výstava tomu napomohla, i když později se to už tak moc nedařilo,“ shrnul Libor Dvořák.

autoři: hbe , oci , bum

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.

František Novotný, moderátor

setkani_2100x1400.jpg

Setkání s Karlem Čapkem

Koupit

Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.