Strach podnikatelů z EET je důsledkem neinformovanosti, tvrdí poslanec

11. prosinec 2015

Od posledního jednání o elektronické evidenci tržeb (EET) se zastáncům zákona nepodařilo přesvědčit opozici o prospěšnosti systému. Její zástupci plánují pokračovat v obstrukcích, a předkladatelé budou nadále trvat na svém. Jaké jsou vyhlídky pro schválení systému, který má zlepšit výběr daní v Česku?

„Setkal jsem se s mnoha podnikateli, a ti mají obrovské obavy,“ uvedl v Dnešním Plusu poslanec Vladislav Vilímec (ODS).

Podle něj by zavedení systému ohrozilo léta budované živnosti. „A to nemůžeme připustit.“

Politik je přesvědčen, že jde o zásah státu do soukromí prostřednictvím milionů obchodních transakcí. „Budou se tu sumarizovat miliony informací, které bude možné v budoucnu zneužít.“

„V Chorvatsku, od kterého se model převzal, se systém používá ke kontrolám pracovní doby i ke kontrolám hotovosti,“ tvrdí Vilímec. „To představuje velké nebezpečí, a uděláme všechno pro to, aby EET neprošla.“

Kromě šikanózní povahy systému poslanec považuje systém za velmi drahý. „Jen jeho zřízení je asi 400 milionů korun, každoroční provoz bude stát téměř půl miliardy.“

Ani finanční přínos není významný, vysvětlil politik. „Když se podáváte, jaký efekt zavedení EET mělo v Chorvatsku nebo na Slovensku, tak vidíte, že žádný.“

„V odlehlých částech budou značné problémy s připojením, a nedokážu si představit, že to tam bude fungovat,“ varoval Vladislav Vilímec.

Moderní a efektivní, chválí EET poslanec

„Možná je zde nedostatek informovanosti,“ domnívá se poslanec Roman Kubíček (ANO). „Když vysvětlíte princip evidence podnikatelům a ukážete jim náročnost, obavy mizí.“

Zastánce systému uznal, že forma výběru daní a její kontroly může být různá. „Tato je ale hodna 21. století. Je moderní a velmi efektivní,“ dodal.

„Je třeba se podívat, jaká data finanční úřad získá: cenu, platnou sazbu, DPH a jedinečný kód, to je vše,“ uklidnil obavy z narušení soukromí poslanec.

Podobný systém je zaveden ve 13 zemích Evropské unie. „Slovenská finanční správa v loňském roce vybrala navíc 4,25 miliardy, v letošním roce očekává 5,95 miliardy,“ připomněl Kubíček.

I v případě výpadku internetového spojení a elektřiny je možné použít offline systém, který stačí zaregistrovat účtenku do 48 hodin. „Povinností státu je zabezpečit přenos internetu i do odlehlých oblastí,“ upozornil poslanec.

„Budeme se snažit dotáhnout třetí čtení ve Sněmovně do konce, záleží i na opozici, ale stále věříme, že zákon prosadíme,“ vyjádřil své odhodlání Roman Kubíček.

autoři: bur , oci
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.