Stíhat vládu za chyby v pandemii? Ano, ostatní státy přece věděly co dělat, míní advokát Rozehnal
Nese česká vláda, konkrétně premiér Andrej Babiš (ANO) a bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), odpovědnost za nezvládnutou pandemii koronaviru? „Péče o veřejné zdraví je základní funkcí vlády, v této oblasti má vláda velké pravomoci. Může se dopustit pochybení a nenese jen odpovědnost politickou. ale i právní,“ říká v Pro a proti advokát Aleš Rozehnal. Advokát Robert Kabát sice uznává, že v teoretické rovině odpovědnost vlády možná je, ale v praktické ne.
„Když se ne všichni odborníci shodnou, jaká opatření mají být přijata, tak ani to, že je nepřijmu, nebude stačit k trestní odpovědnosti vlády,“ soudí advokát Kabát.
Čtěte také
Rozehnal ale věří, že jsou opatření, která byla jednoznačně na místě: „Pokud vláda říká, že je neznala, tak je někde nějaký problém. Vláda ale porušila pravidla, která sama stanovila, a to před Vánoci, kdy uvolnila opatření v rozporu se svými pravidly třeba v systému PES. A dokonce uvolnila opatření v situaci horší, než když tato opatření přijímala.“
„PES nebyl odborný standard, podle kterého by se měla řídit protiepidemická opatření,“ namítá Kabát. „PES byl pro vládu určitým politickým programem, ten se patrně změnil v době, kdy došlo ke změně opatření před Vánoci, ale nemyslím si že tato změna by byla sama o sobě trestná.“
Informace, které o koronaviru máme, nejsou navíc stále dostatečné, dodává Kabát. „Pokud by vláda měla jednoznačný názor vědců v té době, o odpovědnosti by mohla být řeč. Ale to je jen teorie. Navíc rozhodnutí vlády nejsou postavena jako dobro, nebo zlo. Ale je to vyvažování obou.“
Pokud by vláda měla jednoznačný názor vědců v té době, o odpovědnosti by mohla být řeč. Ale to je jen teorie.
Robert Kabát
„Do situace, ve které jsme, jsme se dostali na základě kroků vlády,“ tvrdí Rozehnal. „Ta přijala některá opatření zřejmě z důvodů podzimních voleb později než v okolních zemích, tak to určitá nedbalost být může. A to, že má vláda odpovědnost politickou, ji ještě nezbavuje odpovědnosti právní.“
Kabát: Mimořádné okolnosti nenastaly
Kabát chápe psychologicky srozumitelnou snahu najít jednoho viníka. „Ale občan si přece nevolí vádu pro to, aby žila ve strachu, že její rozhodnutí povede k tomu, že členům budou uloženy vysoké tresty odnětí svobody. Nemyslím si, že by bylo celkově politicky prospěšné stíhat tuto vládu v souvislosti s koronavirovými opatřeními.“
Čtěte také
„Musíme rozlišovat politická rozhodnutí, která předmětem kriminalizace být nemohou, a běžná administrativní rozhodnutí,“ žádá Rozehnal.
„Ta jsou přezkoumatelná soudem, takže nevím, proč by zde měla absentovat odpovědnost trestněprávní. A pokud vláda zanedbá povinnosti, které sama stanovila, tak to na zvážení je.“
Kabát souhlasí, že politickou odpovědnost je možné spojovat s odpovědností trestní. „Ale vždy to bude narážet na to, že budu stíhat vládu zvolenou občany České republiky za to, jakou vůli projevila, což vidím jako nebezpečí. Hrozeb trestní odpovědností by mělo být jako šafránu, pro velmi mimořádné okolnosti. A ty během pandemie nenastaly.“
„Rozdělování vládního jednání na politické a administrativní už měla první republika, tady nevidím problém. Ale vyplynuly určité povinnosti, které vláda má při ochraně veřejného zdraví. A pakliže je zanedbá, tak odpovědnost nese. A nelze říkat, že nikdo nevěděl, jak se k tomu má přistupovat, protože v okolních státech to věděli,“ zdůrazňuje trestní odpovědnost vlády Aleš Rozehnal.
Jaké kroky vlády by se daly označit za nedbalost? Poslechněte si Pro a proti Karolíny Koubové.
Související
-
Kysela: Vládnout se má přesvědčivě, ne vydávat z vnitřních mentálních prostor neodůvodněná opatření
Proč jsou některá protipandemická vládní nařízení ne vždy v souladu Ústavou? Jak se tohle i i osobní prohřešky politiků podílejí na ochotě občanů nařízení dodržovat?
-
Hejtman Kuba: Zatím chodí víc vakcín Pfizer, proto seniory očkujeme rychleji v centru než u lékaře
Jak by Česko mohlo rychleji očkovat proti covidu-19? Pomohla by lepší spolupráce praktických lékařů s očkovacími centry?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.