Stěžejní kapitolou českých středověkých dějin je husitství. Jak posloužilo komunistům?
Moderní český národ i stát se formoval také díky husitskému hnutí. A přišly chvíle, kdy si moderní společnost naopak formovala husitství. Jak si události 15. století přibarvovali komunisté v 50. letech?
Čtěte také
Na husitství se ve svém vzniku odkazovala i první Československá republika, přestože s ním zase tolik společného neměla. Ve dvacátých letech minulého století vlál nad Pražským hradem kalich a dodnes je den upálení mistra Jana Husa státním svátkem.
Zvláště kreativní byli ve výkladu husitství českoslovenští komunisté, hlavně v první polovině 50. let. Komunistický režim ale nebyl první, který vykládal husitství k obrazu svému. Už v době obrození historikové kladli důraz na národnostní aspekty náboženské reformy.
Třídní boj už ve středověku?
Komunisté na začátku své vlády ale zašli ještě dál. Duchovní rozměr Husových myšlenek, který vycházel z uvažování středověkého člověka, se nehodil. Komunističtí historikové se na husitství snažili navíc naroubovat třídní boj jako pokus o řešení sociálních problémů lidí ve středověku.
Čtěte také
Upravený výklad husitství měl pomoci sjednotit lidový národ pod komunistickým vedením proti nepřátelům. Tím vnějším byli po válce Němci. Vznikaly tak bizarní konstrukce, podle kterých ti správní východní Němci husitské loupežníky dokonce vítali.
Vnitřním nepřítelem byla reakce, tou mohl být v podstatě kdokoliv. Podle komunistického názoru z padesátých let v případě husitů reakční síly zvítězily v bitvě u Lipan.
Jedním z důkazů významu husitství v myšlení československých komunistů je obnova Betlémské kaple, která v 19. století v podstatě přestala existovat. Ve velkých nákladech se vydávala díla Aloise Jiráska, která dodnes najdeme téměř ve všech antikvariátech. V 50. letech také vznikla filmová husitská trilogie režiséra Otakara Vávry a nad Prahou od té doby drží stráž Jan Žižka.
Poslechněte si celou Historii Plus s historiky Evou Doležalovou a Janem Randákem.
Související
-
V bitvě u Sudoměře Husité poprvé sestavili svou pověstnou vozovou hradbu
Na půl cesty mezi Pískem a Strakonicemi leží Sudoměř, místo jedné z nejvýznamnějších bitev naší historie. Roku 1420 tudy prchalo husitské vojsko z Plzně do Tábora.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.