Staral se o starého kněze, proto pohraničníkům neutekl. Odseděl si devět let

21. září 2014
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Anton Srholec

Byla neděle. Pršelo. Ve tři hodiny ráno 10. dubna 1951 stál mladičký řeholník Anton Srholec na břehu rozvodněné řeky Moravy. Ta odděluje Slovensko a Rakousko.

Třiadvacet promáčených a utrmácených lidí - ušli 40 kilometrů - se vzdalo naděje, že tu noc překročí železnou oponu. Salesián Srholec toužil po studiu teologie v Itálii.

Průvodci, tři starší kněží: Zeman, Tatko a Buzek se neodvážili natáhnout přes řeku lano a uprchlíky nalodit do gumového člunu. Všichni by se utopili. Navíc jim převaděči přiznali, že je před několika hodinami zatkli dva pohraničníci.

Jeden jim utekl, druhého odzbrojili a svázali ke stromu. Zásahový oddíl už pročesával hranice. Skupina mladých, ale i velmi starých kněží s kufry plných knih a psacích stojů se ocitla takřka v bezvýchodné situaci. Dohodli se, že nezbývá nic jiného, než se rozejít.

Ať každý na vlastní pěst se pokusí najít cestu zpátky. Z třiadvaceti duchovních plížících se přes lesy u vesnice Závody policisté pochytali osmnáct. Mezi nimi i Antona Srholce, který podpíral starého kněze.

Anton Srholec

Poslouchejte další Příběhy 20. století o bývalém politickém vězni, knězi a milosrdném člověku, který se v Bratislavě stará o bezdomovce. Zlé jazykové tvrdí, že kromě toho byl také estébákem. Jak to tedy je?

Prostudovali jsme archivní svazky StB, nechali si vyprávět jeho příběh. Poslouchejte v neděli 21. září ve 20h dokument o Antonu Srholcovi. Repríza poběží na Radiožurnálu v sobotu 27. září v 21h.

Čtěte také

autor: Mikuláš Kroupa
Spustit audio