Stanislav Devátý: Z disidenta šéfem Bezpečnostní informační služby
Výraznou osobností takzvaného Palachova týdne v lednu 1989 byl Stanislav Devátý. Signatář Charty 77, které dělal rok jejich mluvčího. Zároveň patřil mezi členy Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS).
V lednu 1989 se mu podařilo dostat ke hřbitovu ve Všetatech, kde je Jan Palach pochovaný. Ve stejném roce se opakovaně ocitl ve vazbě, za akce proti režimu mu hrozilo 20měsíční vězení – a tak odešel do ilegality.
Čtěte také
Stanislav Devátý je dnes advokátem, ale po listopadu 1989 byl poslancem Sněmovny národů Federálního shromáždění za Občanské fórum, později za ODS. V letech 2016 až 2020 byl zastupitelem Zlínského kraje, hlavně ale v letech 1992–1996 šéfoval Bezpečnostní informační službu (BIS).
Zapomenutý příběh přelomového roku našich moderních dějin připomíná repríza, kterou v roce 2004 připravil Jan Sedmidubský. Na webu jen do 24. října 2024.
Související
-
Proč Charta 77 zanikla?
Na konci roku 1992, konkrétně 3. listopadu, se sešel kolektiv mluvčích Charty 77 a ukončil činnost této naší nejstarší občanské iniciativy z dob normalizace.
-
Bývalí komunisté a Charta 77? Byli jsme rádi, že konečně dělají něco dobrého, vzpomíná farář Rejchrt
„Výtky, že věřící jsou fíkový list pro záměr bývalých komunistů dostat se znovu k moci, zaznívaly hlavně později. Když se hledala zdůvodnění, proč mít od Charty odstup.“
-
Charta 77: Prohlášení k lednovým událostem
Charta 77 odmítá obvinění ze strany oficálních médií a požaduje odvoláni všech činitelů zodpovědných za neodůvodněný a brutální postup policejních sil a Lidových mi...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.