Štandopéde do nebe aneb O náročnosti kněžství i o tom, jestli má dnes ještě vůbec smysl
Jindřich Čoupek je veselý muž zralého věku. Hraje na kytaru, má rád ironický humor, nikdy nepohrdne nabízeným jídlem. Neostýchá se dát si ve společnosti pivo nebo víno a rád dělá věci spontánně a bez velkého plánování. Stačilo by dopsat – „manželka a dvě děti“ a možná by se v něm poznal kdekdo. Ale Jindřich má zvláštní znamení: Je kněz.
Kněz je v současné době stejně nedostatkové povolání, jako třeba venkovský praktický doktor. A připadá na něj i zhruba stejné množství věřících, jako na doktora pacientů.
Vyjádřeno v číslech je v Česku kolem 1800 římskokatolických kněží, obhospodařit musí necelých 800 farností. Na jednoho kněze vychází zhruba 3000 věřících.
Vedle duchovní správy si faráři často musí počínat i jako dobří manažeři a nezřídka se od nich očekává i fyzická práce.
Když chceš, tak nemusíš
Zda je kněžství náročná disciplína a jestli má v dnešní době ještě vůbec smysl, nad tím se zamýšlí dokument Štandopéde do nebe. Autorka využila letitého přátelství s knězem, aby nahlédla do světa a míst, kam se běžně člověk nedostane. Program přitom nijak neplánovala.
Víkend strávený v Příměticích u Znojma a přilehlých dojížděcích farnostech, kdy se pověsila Jindřichovi doslova na paty, měl nakonec rychlost kvapíku. Jednotlivé akce od sebe oddělovaly jen desítky minut na přejezdy autem, při kterých se nehledělo na objížďky ani zákazy vjezdů. Pravidla platící pro víru na silnici moc neplatila.
Na druhou stranu, na pravidla pro kněze i katolíky se dá dívat ze dvou úhlů pohledu. Buď že vše, co dělají nebo nemají dělat, musí, nebo, jak říká kněz Jindřich: „Když chceš, tak nemusíš.“
Pokušení přicházejí dnes a denně
Možná si říkáte – a kdy přijde na přetřes celibát? Přišel! Jindřich to komentuje se smíchem:
„Věřící často říkají: ‚Jé, pane faráři, vy jste chudák, vy jste v tom životě sám, vy nemáte tu rodinu.‘ A já jim vždycky říkám: ‚Hlavně nás, prosím vás, nelitujte, my sami sebe nelitujeme, ale svědčte nám svou věrností v povolání manželském a my vám budeme svědčit svou věrností v povolání kněžském a tak obstojíme.‘“
Pak ale dodává, že taková ta běžná pokušení začít si něco se ženou přicházejí dnes a denně. „Ale tak od toho jsme chlapi, abychom to vydrželi!“
Poslechněte si reprízu dokumentu v audiozáznamu.
Související
-
Stopa legie. Cesta tří dokumentaristů po stopách československých legionářů
Napříč kontinentem vyrazili na konci války a po 103 letech jejich odkaz objevovali reportéři rozhlasu. Poslechněte si dokument Českoslovenští legionáři v Rusku
-
Je trauma holokaustu dědičné? Nejen to zkoumá dokument „Vzkaz“ na příkladu Arnošta Goldflama
Arnošt Goldflam je synem židovských rodičů. Třináct členů jeho rodiny zahynulo v koncentračních táborech. Přeneslo se trauma přeživších holokaustu na jejich potomky?
-
Hra. Rozhlasový dokument o lidech, kteří neodolali vábení hazardu
Třicet miliard korun. To je částka, za kterou by bylo možné vybudovat sto třicet kilometrů dálnic. Také to byl roční příjem provozovatelů heren a kasin...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.