Sport a astma lze propojit. Medailistovi Lukáši Bauerovi se to podařilo

24. březen 2015

Sport a astma, i tyto dva zdánlivě nesourodé pojmy se dají úspěšně propojit. Dokazuje to příklad jednoho z nejlepších světových běžců na lyžích.

Trojnásobný olympijský medailista Lukáš Bauer se zhruba 20 let potýká s chronickým onemocněním dýchacích cest, kterým je astma bronchiale. Jaké problémy ho provázejí během tréninků, závodů a antidopingových kontrol?

První astmatické příznaky se u Lukáše Bauera projevily kolem věku patnácti let. „Mám typ astmatu, který je vyprovokovaný vždy alergií, nebo alergenem. Většinou to bylo ve spojení s fyzickou námahou. Když se sešly tyhle kombinace, tak se to projevilo dušením,“ vypráví medailista.

O tom, že by ukončil sportovní kariéru, neuvažoval. „Na začátku jsem nevěděl, proč se dusím. Že to je astma, se diagnozovalo o hodně let později. Já jsem do toho sportu byl tak zapálenej, že jsem říkal, že se, já nevím, pětkrát za sezónu dusím, a dusil jsem se hodně, tak to není problém. To jsem byl takový ten blázen.“

Rizikové faktory: mlha, vlhko, zátěž

Lukáš Bauer si dlouhou dobu myslel, že má alergii na seno. Diagnóza mu byla stanovena až zhruba ve dvaceti letech.

Den astmatu v Českém rozhlase Brno

„Jediný, co bych teď udělal jinak, že bych s tím šel dřív k doktorovi. Ale od žádného doktora jsem nedostal nikdy nařízení, abych omezil nebo ukončil své sportování. Bylo potřeba být pod kontrolou a myslím si, že mě to v žádném případě neomezuje. A od té doby se to nijak nezhoršuje.“

Asi dvakrát se mu stalo, že kvůli tomu závod nedokončil. „Do té doby, co jsem byl léčen. Ale třeba i teď na Holmenkollenu jsem měl drobný pocit, že jsem během závodu bojoval s omezením.“

Lukáš Bauer hovoří o posledním závodě v sezóně. Tím byl závěrečný podnik Světového poháru v norském Holmenkollenu. Na padesátikilometrové trati skončil pětačtyřicátý s více než devítiminutovou ztrátou na vítěze. To bylo velké překvapení vzhledem k tomu, že dva týdny předtím vybojoval na světovém šampionátu ve Falunu stříbrnou medaili na padesátce.

„Problémy jsem měl většinou při tréninku. Pro mě byly rizikové faktory většinou mlha, když bylo vlhko, střídání teplot, zároveň i střídání intenzit zátěže.“

Popisuje Lukáš Bauer, který musí kvůli astmatu trvale užívat léky. Stejné problémy má i běžkyně na lyžích, fenomenální Norka Marit Bjorgenová. Tu dokonce po loňských olympijských hrách v Rusku osočila její velká soupeřka Polka Justina Kowalcziková, že bez léků by takových výsledků nedosáhla. S podobnou situací se setkal i Lukáš Bauer.

Astmatik se nemá osvobozovat od tělocviku

„Myslím, že určitě někdo s tím přišel. Všichni sportovci musí podléhat antidopingových pravidlům. Pak jsou výjimky, při splnění bodů máte možnost užívat některé léky, které jsou na seznamu. Já jsem musel splnit přísné testy, aby se dokázalo, že astma mám. Při provokačních testech, kdy vám dají nadýchat alergen, musíte mít určité procento zhoršení. Já jsem to zhoršení měl tak výrazný, že jsem se tam v pohodě vešel.“

Astma není mezi běžci na lyžích ničím výjimečným. Podle průzkumů je dokonce sportem s největším procentem astmatických závodníků. A co by Lukáš Bauer poradil rodičům dětí, které právě mají diagnostikované astma? Sportovat nebo spíš omezit?

03327197.jpeg

„Vždycky je doktor ten hlavní, který určí, co je vhodné a co ne. Z mých zkušeností se s astmatem sportovat dá. Důležité je nečekat, jít na kontrolu a důvěřovat lékařům. Od té doby, co jsem pod kontrolou, mi výrazně ubylo zánětů průdušek, kterými jsem jako dítě hodně trpěl.“

To byl příběh elitního běžce na lyžích Lukáše Bauera. Specialista na respirační choroby doktor Viktor Kašák vysvětluje, že astma je chronický zánět průdušek. „Průdušky astmatika jsou hysterické. Nepřiměřeně reagují na podnět. Na kontakt s alergenem, na fyzickou námahu, znečištěné prostředí nebo i na prudkou emoci, smích, pláč.“

Astma se pozná podle spirometrického funkčního vyšetření. „K nám chodí vnuci, dcery a synové našich astmatiček. Astma má nevýhodu, že se dědí, je nejrozšířenější chronickou chorobou dětského věku a zaděláno na astma díky tomu, že přibývá alergií, atopií, má asi čtyřicet procent světové populace.“

Rodičům na dotaz, jestli mají jejich děti dál sportovat s astmatem nebo ne, odpovídá jednoznačně. „Astmatické dítě se nemá osvobozovat od školní tělesné výchovy, mělo by sportovat. Aby nebylo v sociální izolaci.“

autoři: jam , sch
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.