Sporné stáří moderních želv
Želvy jsou bezesporu prastará stvoření, která se vyvinula před ostatními plazy i dinosaury. O době, v níž se objevil první předek moderních skupin želv, se ovšem vedou spory.
Žijící želvy se podle způsobu, kterým zatahují do krunýře hlavu, dělí na skrytohrdlé (Cryptodira) a skrytohlavé (Pleurodira). V roce 1970 provedl americký paleontolog Eugene Gaffney studii, podle níž se veškeré fosilní nálezy želv dají zařadit do jedné z těchto dvou skupin, které se od sebe oddělily před 210 miliony lety.
Teorii v loňském roce zrevidoval další americký paleontolog - Walter Joyce z Yaleské univerzity. Došel k závěru, že skupiny skrytohlavých a skrytohrdlých se od sebe oddělily mnohem později - asi před 150 miliony lety.
Za pravdu mu dává objev nové fosilie. Asi 35 centimetrů dlouhá želva, jejíž fosilní krunýř s kostrou se našel v Patagonii, žila před 160 až 146 miliony lety. Podle Waltera Joyce tento druh, který dostal jméno Condorchelys antique, nepatří ani do jedné z moderních skupin želv.
S tím ovšem podle článku na stránkách Science nesouhlasí autor původní teorie Eugene Gaffney, který tvrdí, že jde o primitivního příslušníka skupiny Cryptodira. Želvy tedy nejspíš ještě nějakou dobu zůstanou předmětem debat.
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka