Společné mytí nádobí utužuje vztahy

17. prosinec 2009

Pokud budete se svým partnerem společně sdílet zodpovědnost za chod domácnosti a placení účtů, máte větší šance na spokojený život ve dvou - to je závěr nové studie kanadských sociologů.

Dvojice sociologů ze Západoontarijské univerzity studovala, jakým způsobem se rozdělení rolí ve společném životě obráží ve spokojenosti obou partnerů. Data, která pocházejí z let 1986, 1992,1998 a 2005 ukazují, že tradiční rodinné modely jsou sice stále nejčastější kategorií, ale pomalu začínají ustupovat. Týká se to jak modelu, kdy muž živí rodinu a žena se stará o domácnost, tak v našich končinách obvyklejšího modelu, v němž oba partneři pracují, ale žena se navíc stará o děti a domácnost.

Naopak vzestupnou tendenci vědci zaznamenali u takzvaného sdíleného modelu, ve kterém žije více než čtvrtina dotazovaných párů. Muž i žena vydělávají a na neplacené práci v domácnosti se každý z nich podílí ze 40 až 60 %. Tato praxe je nejčastější u nábožensky málo založených párů, mladších párů a také u těch, ve kterých mají ženy vyšší příjmy. Podle výsledků studie sdílený model vede k největší spokojenosti v partnerských vztazích. Autoři studie se domnívají, že pro společnost je přínosnější než tradiční rozdělení rolí a sociální politika by se tomu měla začít přizpůsobovat - především tím, že bude vytvářet rovné podmínky na pracovním trhu a podporovat větší zapojení mužů do péče o děti a domácnost.

Zdroj: University of Western Ontario

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio