Spisovatelka Solařová-Calibaba: V Česku se neví, kdy se co otevře. Já v Dubaji přesně vím, co dělat
„Učím v Abú Dabí a tam v září začali testovat vakcínu Sinapharm. A jako učitelka polovládní školy jsem měla privilegium se nechat očkovat,“ říká spisovatelka a pedagožka Blanka Solařová-Calibaba. Čínská vakcína, kterou se Češka nechala očkovat, byla právě ve třetí fázi testování. „Jsem ráda, že mohu přispět k výzkumu, žádné vedlejší účinky u mě neproběhly, ani lidé kolem mě nic nepocítili.“
Rozhodnutí nechat se očkovat čínskou experimentální vakcínou prý nebylo rozhodně politické. „Já důvěřuji vědě. Kdyby začali testovat jinou vakcínu, vzala bych jí taky. Ale zrovna byla ta čínská, tak jsem do toho šla,“ říká Solařová-Calibaba.
Čtěte také
„A protože mám doma rodiče, který je v rizikové skupině a jako učitelka pochytám od dětí každý virus i bakterii, tak ráda budu chránit sebe i ostatní,“ dodává.
Výhodu mají takto očkovaní lidé v Abú Dhabí třeba v tom, že jsou vyjmuti ze čtrnáctidenní karantény v případě cestování. „A to není jako v Česku polokaranténa, ale opravdu sedíte s trasovacími hodinkami v karanténním hotelu nebo bytě a nevylezete ven dva týdny.“
V Dubaji přesně vím, co musím dělat, abych ochránila sebe i ostatní. A lidé jsou zodpovědní a dodržují to.
Blanka Solařová-Calibaba
Ve Spojených arabských emirátech od začátku listopadu přibývá počet infikovaných, zatím je to celkem necelých 10 tisíc. „Opatření tam jsou mnohem přísnější a lidi je dodržují. Roušky se musí nosit všude, odstupy se musí udržovat všude a nedodržení se pokutuje vysokými pokutami.“
V takové situaci je možné mít všechny podniky otevřené, říká Solařová-Calibaba: „Ale dodržují se sociální rozestupy, všechno se dezinfikuje a jakékoliv nařízení lidé dodržují, jinak by dostali pokutu pět nebo deset tisíc dirhamů, což na koruny je vynásobeno šesti.“
„Tady v Česku je to pořád poněkud dezorientované. Neví se, kdy se otevře, zavře. Já ale v Dubaji přesně vím, co musím dělat, abych ochránila sebe i ostatní. A lidé jsou zodpovědní a dodržují to,“ srovnává rozdíly v chování Čechů a obyvatel Středního východu Blanka Solařová-Calibaba.
Jak se žije české učitelce v Saudské Arábii či Spojených arabských emirátech? Jak moc zasahuje islámské náboženské právo do života bílé ženy? Poslechněte si celou Osobnost Plus.
Související
-
Jan Žižka byl válečník, ale nepsalo se o něm, že by byl moudrý nebo uvážlivý, říká historik Čornej
„Kdyby měly velké národy válečníka, jako byl Jan Žižka, věděl by o něm celý svět a byl by srovnáván s Napoleonem," říká historik Petr Čornej.
-
Dubinová: Mezi ultraortodoxními židy sílí trendy, kdy si ženy hledají práci nebo kontrolují početí
Ultraortodoxní židé se v Izraeli nebrání sociálním dávkám, i když neuznávají stát jako partnera a žijí jako stát ve státě, tvrdí hebraistka a kulturoložka Terezie Dubinová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.