Spisovatel Jan Beneš vždy věřil ve svobodu
Jan Beneš byl antikomunistou téměř celý život. V roce 1967 byl odsouzen na pět let za údajnou velezradu, které se měl dopustit spoluprací s exilovým časopisem Svědectví Pavla Tigrida.
Téměř čtvrt století, od roku 1969 do roku 1993, pak strávil v exilu. Ve Spojených státech začínal jako údržbář, nakonec pracoval pro americké ministerstvo obrany a přednášel na řadě vysokých škol, vydával knihy.
Po návratu domů se tento rozený polemik věnoval publicistice. Jeho život připomínají v repríze z roku 2012 Pavel Hlavatý a David Hertl. Na webu jen do 8. února 2024.
Související
-
Jan Havlasa – novinář, světoběžník a spisovatel, rodák z Teplic
Viděl celý svět a napsal přes 30 knih. Teplický rodák Jan Havlasa prožil nesmírně zajímavý život odehrávající se mezi zlomovými událostmi světových dějin.
-
Všechny moje knihy vznikly v hospodě. Nejdřív o nich musím snít, říká spisovatel Michal Šanda
Napsal přes 30 knih, tvoří pro děti i dospělé. Michal Šanda je český prozaik, básník, dramatik a někdo, kdo o knihách rád sní. Proč píše rád právě v hospodách?
-
Kdybych žil na předměstí Prahy nebo Brna, Waldvillu nikdy nenapíšu, říká spisovatel Miroslav Stuchlý
Sudety má v krvi – narodil se v Šumperku a studoval v Liberci. Povoláním je stavební inženýr, sám píše básně i prózu, oboje ovlivněné místopisem Jizerských hor.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.