Speciál: Startuje druhá vlna elektronické evidence tržeb

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 02186058_49.jpeg

Dnes začíná druhá fáze elektronická evidence tržeb. Ode dneška musí tržby evidovat maloobchodníci i velkoobchodníci. Ještě včera autentizační údaje získalo podle Finanční správy zhruba 112 tisíc podnikatelů.

Podle Martina Janečka, ředitele Generálního finančního ředitelství, funguje systém od rána bez problémů a podle představ úřadu. K 9. hodině ranní evidovalo Generální finanční ředitelství 113,5 tisíce podnikatelů, kteří si vyzvedli autentizační údaje pro druhou vlnu EET.

Předimenzovaný systém?

Mohlo by jich ale být mnohem více: „Podle našich analýz se týká teoreticky až 250 tisíc, ale ty analýzy jsou opravdu teoretické a maximální, protože nemáme přesná data o tom, kteří podnikatelé přijímají platby prostřednictvím bezhotovostních převodů, na které se povinnost evidence tržeb nevztahuje – to jsou třeba velkoobchody nebo některé internetové obchody. Potom jsou některé případy sezonních prodejů, třeba stánkaři. Ti v zimním období patrně systém EET ještě nepřipravují, protože jejich sezóna začíná od května nebo června, takže čísla ještě porostou,“ uvádí Martin Janeček.

Hosté speciálního vysílání k 2. vlně EET

Analytička Českého rozhlasu Jana Klímová říká, ve vztahu k očekávanému čtvrtmilionu podnikatelů tvoří číslo 113,5 tisíce těch, kteří si vyzvedli autentizační údaje, zhruba polovinu. „Finanční správa sice dnes říká, že to byly pouze odhady a že to schválně předimenzovali, aby ten systém pojal maximální množství, ale to slyšíme až teď. Je otázka, jestli je to skutečně hospodárné, když program má své náklady, předimenzovávat ho o 100 %.“

Chybí přesná čísla

Martin Janeček dodává, že úřady vychází z dat, která uvádí samotní podnikatelé v daňovém přiznání jako předmět činnosti. Není tam uvedena forma platby, kterou přijímají. Takové údaje podle Janečka nikde neexistují. Jana Klímová si ale myslí, že i tak je rozdíl téměř o 100 % alarmující.

Dodává, že se očekávalo, že budou k dispozici přesnější data k tomu, kolik podnikatelů třeba muselo i kvůli EET skončit. „Jsme svědky toho, že třeba ministr financí Babiš říká, že hospod přes stovku přibylo, a pivovary tvrdí, že jich přes 800 zavřelo. Zatím jsme se k žádným přesnějším číslům nedostali. Je otázka, jestli to bude u malo a velkoobchodníků jiné.“

Třetí a čtvrtá vlna?

Příští rok nás čeká ještě třetí a čtvrtá vlna elektronické evidence tržeb. Ty podle Jany Klímové mohou být ohroženy, protože se mohou stát předmětem předvolebního boje. S EET totiž nesouhlasí opoziční strany a nemá plné zastání ani ve vládní koalici. Bude to tedy téma, které bude s blížícími se volbami na politické scéně rezonovat.

Poslechněte si celý speciál Českého rozhlasu Plus a Radiožurnálu >>