Špatné uhlí, nebo kotel? Nedokončená elektrárna v Turecku může stát Česko miliardy

23. listopad 2016
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Uhlí

Problémy se stavbou uhelné elektrárny v Turecku bude ve středu 23. listopadu řešit vláda. Projekt financovala úvěrem ve výši 12 miliard korun Česká exportní banka a pojistil ho státní EGAP. Nakonec ale zůstal nedokončený.

Turecký majitel projektu tak úvěr zřejmě nebude schopen splácet a EGAPu hrozí, že bude muset vytvořit šestnáctimiliardovou rezervu na výplatu pojistky. Pak by mu musel finančně pomoci stát. Vyplývá to ze zprávy ministra průmyslu Jana Mládka z ČSSD, kterou má Český rozhlas k dispozici.

Čistky ve vedení firmy Adularya


Jak vyplývá ze zprávy ministerstva průmyslu, o níž mají dnes ministři jednat, zatím turecká strana preferuje variantu spíše se elektrárny zbavit s tím, že by ji mohla převzít česká strana, a buď si ji dostavět, potom někomu prodat a z výnosu umořit úvěr, nebo ji předat někomu, kdo by ji provozoval, a postupně z toho dluh splácel. JANA KLÍMOVÁ

„Problémů je na tomto obřím projektu více. Mezi ty hlavní ale patří spor mezi majitelem elektrárny, kterým je turecká firma Adularya, a generálním dodavatelem stavby, což je česká dcera holdingu Vítkovice, společnost Vítkovice Power Engineering. Firmy se začaly přít o to, kdo může za problémy se spalováním uhlí, které v dodaném kotli nehoří tak, jak má. Byly dvě verze – jedna, že je špatné uhlí, druhá, že je špatný kotel,“ říká analytička Českého rozhlasu Jana Klímová.

To byl jeden z důvodů proč Adularya přestala dodavateli už dříve platit a projekt nabral velké zpoždění. Vítkovice Power Engineering se pak mimo jiné i z toho důvodu dostaly letos do insolvence. Další problém přišel v létě, kdy v Turecku došlo k neúspěšnému vojenskému puči a následným čistkám turecké vlády. Ty postihly i vedení firmy Adularya, jejíž řízení převzal turecký státní fond. Ten nemá příliš zájem v projektu pokračovat.

Finance na zakonzervování projektu

Jednání zatím proběhla na úrovni společnosti Adularya a státního fondu, který firmu nyní řídí. Ti se k řešení staví chladně, proto podle vládní zprávy bude potřeba citlivě jednat na úrovni turecké vlády. Jana Klímová mluví i o dalším problému: „Elektrárna stojí asi 800 metrů nad mořem, tudíž tam hrozí velké poškození rozestavěného projektu. Je to jedna z projednávaných variant, co řešit akutně – tedy vložit do toho další firmu, která by stavbu zakonzervovala.“ To by mělo vyjít asi na 12 milionů korun.

autoři: bum , jkl , jpr
Spustit audio