Sonda New Horizons už brzy pořídí snímky nejvzdálenějšího tělesa naší soustavy

1. leden 2019

Jaké úspěchy oslavily nepilotované lety do vesmíru a co nás v této oblasti čeká v roce 2019? Hostem Leonarda Plus byl šéfredaktor serveru Kosmonautix.cz Dušan Majer.

„Prakticky několik hodin po první středoevropské půlnoci roku 2019 se dočkáme historického momentu: americká sonda New Horizons proletí zatím kolem nejvzdálenějšího objektu v historii.“

Jde o planetku s provizorním označením Ultima Thule. „Sonda, která proletěla předtím před několika lety kolem Pluta a pořídila nádherné fotografie, by měla letos proletět v třikrát bližší vzdálenosti od tohoto zatím neprozkoumaného tělesa.“

„Měla by planetku nafotit, provést chemická měření a údaje odeslat na Zemi. Ještě nikdy jsme neprovedli blízký průlet kolem tak vzdáleného objektu,“ upozornil Majer.

Vědci byli omezeni množstvím paliva na palubě sondy. A protože poblíž její dráhy se nic nenacházelo, tak se do hledání zapojily nejsilnější dalekohledy, které máme k dispozici. Nakonec i díky Hubbleovu teleskopu se podařilo objevit objekt, který momentálně nazýváme jako Ulitma Thule.
Dušan Majer

Los na planetku Ultima Thule padl díky její pozici. „Po průletu sondy kolem Pluta všechny palubní systémy fungovaly dobře, takže vědcům bylo líto sondu odepsat... Rozhodli se proto New Horizons vymačkat do poslední kapky.“

„Nejde o planetku zvlášť výjimečnou, ale je prostě na správném místě ve správný čas. Ať bychom si ale vybrali kterýkoliv objekt z těch vzdálených, budou mimořádně zajímavé, protože jde o tělesa, které jsme zatím byli schopni prozkoumat zblízka.“

Přistání a vzorky z asteroidu blízkého Zemi

Další zajímavým počinem bude mise sondy OSIRIS-REx, který bude v příštím roce sbírat vzorky z asteroidu 101955 Bennu.

Zobrazení sondy OSIRIS-REx

Jde o americkou sondu, která přiletěla k planetce na konci roku 2018. „Momentálně je ve vzdálenosti několika kilometrů od ní. Bude podrobně mapovat povrch a vybírat přistávací oblast.“

„To vše nás čeká v roce 2019 včetně velmi detailních fotek a blízkých průletů. Někdy v roce 2020 bychom se měli dostat k sestupu k povrchu a odběru až několika set gramů materiálu.“

Kde přistát na planetce Ryugu?

Mezi podobně zaměřené mise patří let sondy Hayabusa-2, za níž stojí Japonská kosmická agentura.

„Sonda obíhá kolem planetky Ryugu. Jde o misi velmi podobnou OSIRIS-REx. I ona má za úkol prozkoumat planetku, sestoupit k povrchu a odebrat vzorky.“

Podle informací, které jsou zatím k dispozici to vypadá, že na povrchu Ryugu nejsou vhodná místa pro odběr. To jsme dopředu vědět nemohli, protože první detailní fotky jsme získali až když sonda k planetce přiletěla.
Dušan Majer

Ukazuje se, že na Ryugu je příliš mnoho kamenů a velice málo jemného materiálu, regolitu, který by sonda měla odebrat.

„Je otázkou, jak se k problému Japonci postaví, ale je to rozhodně komplikace, se kterou jen málokdo počítal,“ shrnul Dušan Majer.

Co se v uplynulém roce 2018 odehrálo v kosmonautice? A co nás čeká v roce 2019? Jaké úspěchy slavily kosmické agentury Evropy, USA, Ruska nebo Číny? Poslechněte si celé Leonardo Plus!

autoři: Ondřej Novák , oci
Spustit audio

Související