Snižovat znečištění ovzduší se vyplatí, vzroste totiž produktivita, tvrdí komentátor Financial Times
Znečištěné ovzduší snižuje výkonnost takřka všeho – od výsledků studentů počínaje až po fotbalové zápasy konče. Proto se vyplatí bojovat za nápravu celé situace, apeluje komentátor britského hospodářského deníku Financial Times Robin Harding.
Světová zdravotnická organizace (WHO) prokázala, že vdechování znečištěného vzduchu má negativní vliv na zdraví obyvatel, zvyšuje riziko výskytu demence a stojí za třetinou úmrtí způsobených mrtvicí, rakovinou plic a srdečními chorobami.
Čtěte také
Další výzkumy však ukázaly, že znečištění ovzduší zdaleka nemá dopad jen na zdraví nebo na rizika vážných chorob ve stáří, ale ohrožuje také vývoj dětí. A z ekonomického hlediska negativně ovlivňuje také produktivitu práce. Částice znečištění totiž nepronikají jen do srdce a plic, ale také do mozku.
V posledních letech se politika ochrany životního prostředí věnuje primárně boji s klimatickou změnou. Přitom část populace má vůči tomuto tažení předsudky. Ze zastavení změny klimatu totiž neplynou žádné krátkodobé zisky a jeden člověk svým úsilím v podstatě nemá šanci nic změnit.
Na druhou stranu boj se znečištěním ovzduší by přinesl okamžité výhody. Nejen zlepšení zdraví populace, ale také zlepšení studijních výsledků studentů a produktivity práce, uzavírá Robin Harding.
Související
-
Znečištěné ovzduší zabije ročně víc lidí než kouření. Dodržujte klimatickou dohodu, vyzývají vědci
Předpokládalo se, že to bude méně, ale výzkumníci zjistili, že znečištěné ovzduší zabije ročně bezmála 9 milionů lidí. Upozorňuje na to tým německých a kyperských vědců.
-
Částice smogu se dokážou dostat i k nenarozenému plodu, varují vědci. Mohou ohrozit vývoj dítěte
Studie jako první potvrzuje, že smogové částice jsou schopné překonat bariéru v podobě placenty, a dostat se tak přímo k plodu matky.
-
Mikroplasty v balené vodě i v pivu. Průměrně člověk sní nejméně 50 tisíc částic ročně, vyplývá ze studie
Většina druhů jídla a nápojů ale nebyla testována, což znamená, že studie posoudila jen 15 procent z celkového množství přijímaných kalorií.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.