Slibný český lék Mitotam míří do druhé fáze testování. Mohl by pomoci lidem s nádory ledvin i slinivky

20. září 2020

Mitotam je preparát, který léčí nádorová onemocnění. Jde o jednu v z nejnadějnějších látek současnosti, protože přímo zasahuje mitochondrie rakovinných buněk. Biochemik Jiří Neužil, který lék vyvíjí, plánuje, že druhá fáze testování se bude, stejně jako ta první, odehrávat v českých laboratořích.

„Mitotam jde přednostně do mitochondrií nádorových buněk, protože ty mají jiné vlastnosti než buňky nenádorové. V koncentracích, kde nádorové buňky bude zabíjet, nenádorovým buňkám neuškodí,“ vysvětluje v pořadu Leonardo Plus biochemik a vedoucí Laboratoře molekulární terapie Biotechnologického ústavu Akademie věd ČR a Griffith University v australském Queenslandu Jiří Neužil.

Neužil, který za preparátorem stojí, předpokládá, že látka bude působit i na kolorektální nádory či nádory slinivky. „Pro první testovací fázi jsme vyloučili nádory krvetvorby a neurologické nádory,“ říká.

Čtěte také

„V první fázi klinického testování látky si člověk nemůže vybírat diagnózu. To je pro látku křest ohněm, protože pacienti zařazovaní do testování v této fázi jsou často až po třech, čtyřech liniích protirakovinné léčby a neexistuje další, kterou by jim lékař mohl doporučit.“

První fáze testů Mitotamu trvala dva roky, byla úspěšná a je v tuto chvíli u konce. „Druhá fáze testů se zaměří na určitou diagnózu. Zatím víme, že největší benefit působí Mitotam u nádorů ledvin, těmi se tedy zabývat budeme určitě.“

Už to, že se první fáze testování odehrávala v Česku, považuje Neužil za úspěch a připomíná, že k tomu obvykle nedochází. „Také druhou fázi budeme realizovat skoro určitě v České republice, kde máme velice dobré kontakty a spolupráci Fakultní a všeobecnou nemocnicí,“ dodává biochemik.

Chyba v pokusu

Neužil na látku, která je základem Mitotamu, přišel biochemik Neužil vlastně náhodou. „Udělal jsem chybu v plánování jednoho pokusu, takže skoro omylem jsem zjistil, že jeden analog vitamínu E má protinádorové účinky,“ vzpomíná.

Využil přitom poznatky profesora Murphyho z Cambridge a Smithe z Nového Zélandu. „Modifikovali malé molekuly antioxidantů tak, aby zasáhly přímo mitochondrie. To jsou takové malé mikroelektrárny, které pro buňky vyrábějí energii.“

Vladimíru Klepalovi léčba Mitotamem pomohla

„Mě napadlo podobný postup používat ne pro antioxidanty, ale pro látky protirakovinné a působit jimi přes mitochondrie. Tak jsme na náš analog vitamínu E přidali tuto malou molekulu a vznikl mitochondriálně cílený analog vitamínu E, který je patentován, ale jeho cesta do praxe je velmi komplikovaná,“ popisuje na Plusu biochemik.

Neužila později napadlo podobně postupovat v případě látky tamoxifen, která se běžně používá v léčbě nádoru prsu – a tak vznikl Mitotam:

„Při jednom výletu, když jsem v Austrálii pádloval na oceánu, mě napadlo na tamoxifen přidat tu malou molekulu a poslat vše přímo do mitochondrií. Tak vznikl mitochondriálně cílený tamoxifen neboli Mitotam.“

Čtěte také

S výrobou látky pomohl v Neužilovi v Austrálii další český chemik. „Spolu s Janem Štursou jsme vymysleli, jak by molekula Mitotamu mohla vypadat a on ji pak syntetizoval.“

Po představení úspěšných testů Mitoamu na myších modelech u rakoviny prsu českým kolegům začala v Česku fáze komercionalizace látky. „Měl jsem výhodu, že jsem vedl dva vědecké týmy, jeden v Biochemickém ústavu v Praze, druhý na australské Griffith University,“ vysvětluje biochemik.

„Univerzita v Austrálii neměla zájem tento výzkum podporovat finančně. V podstatě mi tedy dali práva a já jsem se stal jejich stoprocentním majitelem,“ dodává Jiří Neužil.

Jak probíhá vývoj jedné z nejnadějnějším látek pro léčbu nádorových onemocnění Mitotam? K čemu ještě lze tento preparát využít? Poslechněte si celé Leonardo Plus.

Spustit audio