Skrytá tvář královny Nefertiti

1. duben 2009

Počítačová tomografie odhalila netušené detaily slavné busty egyptské královny Nefertiti.

Egyptská královna Nefertiti byla manželkou faraona Achnatona a žila v letech 1381 až 1344 před naším letopočtem. Slavnou se stala především díky své bustě, která byla v roce 1912 objevena v dílně královského sochaře Thutmoseho a momentálně se nachází ve sbírkách Egyptského muzea v Berlíně. Bustu tvoří štuk, který sochař v různě silných vrstvách nanesl na jádro vytesané z vápence. Poprvé byla zkoumána počítačovou tomografií už v roce 1992, ale posun v technice nyní německým vědcům umožnil mnohem detailnější zkoumání.

Trojrozměrné snímky ukázaly, že tvorba busty musela probíhat v mnoha krocích. Na některých místech, například tvářích a ušních boltcích, je vrstva štuku velice tenká, zatímco zadní část koruny tvoří dvě silné vrstvy. Vnitřní vápencové jádro je velice jemně vytesané a od vrstvy štuku se liší některými detaily. Tvář královny v kameni má méně vysedlé lícní kosti. Kolem rtů a očí jsou viditelné rýhy a na kořeni nosu se nachází malý hrbolek. Sochař tyto detaily vytesal do kamene, ale ve štuku je pak - pravděpodobně v souladu s požadavky na estetický ideál své doby - raději vyretušoval.

Výsledky studie publikuje dubnové číslo odborného časopisu Radiology.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.