Skálopevně aneb Zakladatel protialkoholní léčby Jaroslav Skála
Byl tvrdý jako skála. Nejen na své pacienty, ale především sám k sobě. Založil první alkoholní oddělení u nás. První záchytná stanice byla objevem pro celý svět. (Repríza z roku 2019.)
Jaroslav Skála se narodil 25. května roku 1916 v Plzni. Poté, co vystudoval Institut pro tělesnou výchovu a sport a také lékařskou fakultu Univerzity Karlovy, nastoupil na psychiatrickou kliniku v Praze.
Protože byl výborně jazykově vybavený, dostal hned po 14 dnech nabídku zúčastnit se první poválečné konference o alkoholismu. Probíhala v září 1946 v Bruselu a ovlivnila celý Skálův soukromý i profesní život.
Čtěte také
Za další dva roky dostal druhou šťastnou nabídku. Své pacienty mohl přestěhovat z psychiatrické kliniky do Apolináře, kde založil První alkoholní oddělení. V roce 1948 tak Jaroslav Skála jako první oddělil závislost na alkoholu od ostatních psychiatrických nemocí. Tehdy začala nová a moderní léčba závislostí.
Jako první u nás začal v roce 1950 používat třeba Antabus – lék zvyšující citlivost organismu na alkohol. Slouží jako jakási pojistka pro lidi, kteří se rozhodnout nepít alkohol. Antabus využívá procesů oxidace alkoholu v těle a člověku je po jeho požití neskutečně špatně. Zavedl i tzv. „blinkačky“, tedy averzivní terapii postavenou na principu negativního podmiňování. Pacienti dostávali injekci Emetinu, který následně vyvolal pocit na zvracení.
Světový objev – záchytka
První alkoholní oddělení nebylo to jediné, co Skála založil. V roce 1951 se svojí celoživotní družkou Arnoštkou Maťovou postavili první záchytnou stanici, novinku pro celý svět.
Když lidé zachycení třeba policií vystřízlivěli, dostali pozvánku i na informativní přednášku. Tam se mohli dozvědět víc o své nemoci, o nebezpečí, do kterého se řítí a o dalších možnostech, co dělat.
Ani to ale nebylo všechno – v roce 2001 spolu s dalším lékařem Jiřím Růžičkou založili Pražskou vysokou školu psychosociálních studií, která vychovává budoucí psychoterapeuty dodnes.
Celý život stále po jeho boku Arnoštka Maťová, které přátelé a kamarádi neřeknou jinak než „Maťka“. To ona Skálu přiměla k úplné abstinenci. Po jednom z nemocničních večírků z něj byl ráno cítit alkohol. Mladá asistentka tehdy měla říct: „A pane profesore, nemyslíte si, že to nebude pacientům vadit, když je z vás cítit alkohol?“
Skála byl ze začátku zaskočený drsnou upřímností. Nicméně po týdnu se rozhodl k úplné abstinenci, která mu vydržela do konce života. Zemřel 26. listopadu 2007 v Praze.
Celý dokument najdete v audiozáznamu. Vysíláme v repríze.
Související
-
„Závislost na pornu mi zničila život.“ Navíc ji mohou provázet i problémy s alkoholem nebo drogami
Podle Tomáše Málka z Psychiatrické léčebny v pražských Bohnicích narušuje závislost na pornografii vztahy, sexuální život a závislé jedince dohání i v práci.
-
(Ne)anonymní alkoholici. Příběhy lidí, kteří se dokázali vymanit ze spárů závislosti
Pod anonymitou vymyšlených jmen uslyšíte příběhy skutečných lidí. Někteří alkoholu propadli, jiní se dokázali ze spárů závislosti vymanit. Připravila Magdalena Šorelová.
-
Pil jsem neustále. Dokonce i v noci, přiznává vyléčený alkoholik a dnes úspěšný dokumentarista Holba
Nejdřív fotograf s duší filmaře, pak dokumentarista a svérázný umělec. Jiří Holba si musel nejdřív sáhnout až na dno. Moderuje Ivana Chmel Denčevová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.