Silvie Lauder: V pasti pohlaví. O politice, péči, sexu, násilí a postavení žen v Česku
Více než sto let poté, co ženy získaly volební právo, a desítky let poté, co získaly i ostatní práva, v české i západní společnosti stále rezonuje takzvaná ženská otázka. Takových otázek je ale celá řada, od péče o děti přes různé platové podmínky a obtíže mladých žen a matek s malými dětmi při hledání práce až po nízké tresty za sexuální násilí.
Novinářka Silvie Lauder se těmto a dalším tématům věnuje dlouhodobě na různých platformách. Nejpřehledněji je však rozebrala ve své první knize V pasti pohlaví, v níž se věnuje postavení žen ve společnosti a genderovým otázkám.
Autorka poukazuje na skutečnost, že moderní společnost se těmito problémy v podstatě odmítá zabývat a že lidé stále dělají, jako by se jich a jejich okolí daný problém netýkal, případně ho bagatelizují.
Nelze se proto divit, že je z nevědomosti náhle vytrhne nedávná kauza udělení podmínečného trestu za několikaleté opakované sexuální násilí na nezletilé dívce. Jak ale dokládá Silvie Lauder, případ této dívky je jen jedním z mnoha.
Radioknihu můžete poslouchat celé čtyři týdny.
Související
-
Publicistka Lauder: Někdy máme pocit, že ženská práva jsou snad vytesána do žuly, ale tak to není
„Moc nevěřím na absolutní platnost generační proměny. Současná mladší generace je totiž stále vychovávaná tou starší,“ myslí si publicistka Silvie Lauder.
-
Na ideál rovnosti mužů a žen ještě dnes trochu zapomínáme, myslí si Silvie Lauder
Další dvojicí byl spisovatel a novinář Ondřej Neff a spisovatelka a novinářka Silvie Lauder. Společně se zamýšleli nad otázkou svobody a také rovnoprávnosti.
-
V pasti pohlaví jsme uvízli všichni. Proč už nefungují tradiční role muže a ženy?
Kdo je dnes správný muž a správná žena? A má smysl se tím ještě zabývat? Odpovědi jsme hledali s novinářkou a autorkou knihy V pasti pohlaví Silvií Lauder.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.