Sexuální zneužívání zažilo až 400 tisíc španělských nezletilých, tvrdí místní ochránce práv
Španělští biskupové odmítli údaje o zneužitých dětech v církevním prostředí, které zveřejnil španělský ochránce práv. Biskupové se nicméně omluvili za utrpení, které mohli způsobit církevní činitelé.
Sexuální zneužívání v církevním prostředí podle španělského ochránce práv zažilo 400 tisíc nezletilých, což je jedno procento Španělů. Na církevní prostředí jinak připadá zhruba desetina všech případů sexuálního zneužití dětí ve Španělsku.
Čtěte také
Nejčastějšími oběťmi v církevním prostředí byli chlapci. Odhad, o kterém informoval deník El País, se zakládá na hloubkovém průzkumu na vzorku 8 tisíc respondentů.
Samotná správa veřejného ochránce práv obsahuje výpovědi zhruba 500 údajných obětí. Svědectví těchto lidí ukázala devastující dopad sexuálního zneužití na jejich život.
Přesto španělští biskupové tento týden tato čísla odmítli. Podle mluvčího španělských biskupů jde i o lidi jiných vyznání, ačkoli katolická církev byla ve Španělsku dlouhá léta dominantní, hlavně ve vzdělávacím systému. Poukázal také na to, že žádný biskup nebyl oficiálně obviněn.
Předseda španělské biskupské konference označil údaje uváděné tiskem za lež, ale zopakoval žádost o odpuštění obětem za bolest způsobenou některými členy církve.
Víc se dozvíte ve Vertikále.
Související
-
Hledat Boha v mikroskopu nebo dalekohledu by nebyla správná teologie, říká jezuita a astronom Gábor
Pavel Gábor nejdřív vystudoval částicovou fyziku, pak filosofii a teologii. Od roku 2010 působí ve Vatikánské observatoři.
-
Rabín Maxa: česká komunita stojí za Izraelem, proč jít na festival Kolnoa a kdo byl F. R. Kraus
Jak vnímají čeští Židé současnou situaci v Izraeli? Už brzy začne festival izraelských filmů Kolnoa. A připomeneme spisovatele a novináře Františka R. Krause.
-
Co hýbe společností, nutně musí být i tématem církve. Jinak budeme spolkem opožděnců, míní kněz
Benedikt Mohelník poukazuje na to, že církev není jednolitá, ale tvoří ji miliarda lidí, kteří žijí v různých kulturních kontextech, a papež na to musí brát ohled.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.