Seriál Jak se žije v kosmu?

19. srpen 2013

Vynášení odpadkového koše, uklízení, mytí koupelny… Jak se to dělá ve vesmíru?

Kolem Země už 15 let obíhá Mezinárodní kosmická stanice. I ve vesmíru se musejí dělat úkony, které jsou na Zemi úplně obyčejné. A na ně se v seriálu zaměříme.

Jak kosmonauti vynášejí odpadkový koš? Jak uklízejí? Jak řeší opravy? Kam chodí na nákup? Jak myjí záchod a sprchu? To jsou témata jednotlivých dílů seriálu, který připravil Petr Sobotka.

S obyčejnými věcmi denního života na kosmické stanici nás seznámí Milan Halousek z České kosmické kanceláře a Vít Straka z Astronautické sekce České astronomické společnosti.

1. Jak kosmonauti vynáší odpadkový koš?
Naprostou nezbytností každé domácnosti je možnost vyhazovat nepotřebné věci. Zbytky potravin, biologický odpad nebo jakékoli harampádí se nikde hromadit nemůže, musí pryč z domova. O to více je to potřeba na kosmické stanici, která je uzavřeným prostorem. Jak to ale kosmonauti dělají?

0:00
/
0:00

Stáhnout za jízdy okénko a vyhodit nepotřebnou věc ven může maximálně hulvát v pozemském vlaku. Vyhodit jen tak něco z kosmické stanice ale nelze nejen proto, že „otevření okna“ by kosmonauty zabilo. Při složitosti pohybu těles na oběžné dráze Země by se také mohlo snadno stát, že vyhozený předmět se jim za nějakou dobu vrátí zpátky a stanici nárazem poškodí.

2. Jak kosmonauti uklízí?
Každý pozemský byt nebo dům se musí uklízet, všichni to známe ze svých životů, a kdo to nedělá, tomu za to bývá nějakou vyšší autoritou vyčiněno. Kosmonautům v tom na dálku pomáhá pozemské řídící centrum a především systematičnost takřka ve všem. Které domácí práce tedy kosmonauti musí dělat?

0:00
/
0:00

Zkuste si představit kosmonauta s prachovkou v ruce, jak utírá potrubí. Nebo jak zapíná vysavač a jezdí s ním po podlaze – ve stavu beztíže by takových podlah měl hned několik, protože tam žádné „dole“ neexistuje. Také představa kosmonauta s hadrem v jedné ruce a kýblem v ruce druhé je komická. A co žehlení a praní prádla? Ve vesmíru je všechno tohle jinak.

3. Jak řeší kosmonauti opravy?
Když se nám doma na Zemi něco porouchá, voláme do servisu, ale co kosmonauti? Žádný ochotný soused, žádná firma do 10 minut od zavolání. Dokáží si vše opravit sami? Asi jim nic jiného nezbývá. Jenomže kosmická stanice není žádná továrna nebo dílna, kde by byl soustruh s frézou.

0:00
/
0:00

Někdy kosmonauti musí na opravu rezignovat přesto, že jim jsou poskytovány ze Země ty nejfundovanější rady. Co jim tedy v takovém případě zbývá? Vlastně jenom čekat na pomoc. Rozhodně se vyplatí takovým případům předcházet.

4. Kam chodí kosmonauti na nákup?
O mužích se říká, že neradi nakupují. Při několikaměsíčním pobytu v uzavřeném prostoru by si ale jistě rádi na nějaký nákup zašli. Jenomže nemají kam. Žádná sámoška za rohem tam není. Co když potřebuje kosmonaut naléhavě něco, co na stanici není?

0:00
/
0:00

Jediným řešením je čekat na zásobovací loď. Jak často ke stanici létají? Co všechno vozí? Kam se pak zásoby vykládají? Může si nechat kosmonaut přivézt, cokoli chce? I tady platí jasná pravidla, ovšem z minulosti jsou známy případy, kdy byla porušena.

5. Jak kosmonauti splachují záchod?
Pokud byste si chtěli ve vesmíru odskočit na záchod, asi se budete divit. Kýblem vody se opravdu nesplachuje. Záchodovou mísu ono zařízení sice připomíná, ale funguje jinak. Z toho vyplývá také jiná údržba. Ale jak je řešen pach z toalety, když si kosmonauti nemohou vyvětrat?

0:00
/
0:00

Hygiena ve vesmíru se vůbec hodně liší od našich pozemských zvyklostí. Zkuste se třeba ve stavu beztíže vysprchovat. Voda dolů přece vůbec nepoteče. A mytí nádobí, to je kapitola sama pro sebe. Budete překvapeni, jak je to ve vesmíru snadné.

autor: Petr Sobotka
Spustit audio