Selen dokáže zpomalit AIDS

28. listopad 2008

Zvýšení produkce bílkovin obsahujících selen zřejmě dokáže významně zpomalit "pochod" viru HIV.

Selen je prvek, který organismus v malém množství nezbytně potřebuje pro normální fungování metabolismu. Na rozdíl od jiných stopových prvků se nenavazuje na proteiny a nemoduluje jejich aktivitu, ale ve formě aminokyseliny selenocysteinu je přímo jejich součástí. Takzvané selenoproteiny jsou zvláště významné tím, že zpomalují replikaci virů a brání tak jejich tažení v organismu. Při infekci virem HIV ovšem produkce selenoproteinů klesá a virus se může efektivně množit. Proč k tomu dochází není zatím zcela jasné.

Biochemikové z Penn State University považovali za logické zkusit množení viru zabrzdit tím, že v buňkách produkci selenoproteinů zvýší. Zdravé lidské buňky naočkovali virem HIV a do buněčné kultury přidali sloučeninu selenu. Zjistili, že virus se množí desetkrát pomaleji, než v buňkách, které selen nedostaly. Další experimenty potvrdily, že množení viru potlačuje především selenoprotein označovaný jako TR1. Zřejmě narušuje chemickou strukturu virového proteinu Tat, který je pro replikaci HIV klíčový.

Výsledky studie, které mohou ukazovat novou cestu k léčivům proti viru HIV, publikuje časopis Journal of Biological Chemistry.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio