Šedivý: Rusové nedělají rozdíl mezi civilním a vojenským cílem. Ukrajinci ano, to je znevýhodňuje

11. duben 2022

Do Kyjeva a okolí se vrací někteří Ukrajinci, kteří uprchli před útoky ruské armády. Vzhledem k nepředvídatelnému vývoji ale možná domů nemíří na dlouho. „Panuje tu napjaté očekávání toho, co bude dál, a omezená radost, že se lidé alespoň na nějakou dobu mohli vrátit,“ komentuje přímo z Kyjeva šéfredaktor serveru Voxpot.cz Vojtěch Boháč.

„Je zcela zřejmé, že Rusové po neúspěchu v první fázi a na severní frontě musí splnit hlavní úkol, který de facto už na začátku této agrese Vladimir Putin definoval, a to ovládnout Donbas a zajistit ‚suverenitu‘ těch dvou separatistických republik,“ shrnuje vedoucí Katedry bezpečnostních studií vysoké školy CEVRO Institut a bývalý šéf generálního štábu Jiří Šedivý.

Na splnění tohoto úkolu ruská armáda nasadí veškeré možné prostředky, které mají k dispozici, domnívá se. „Očekáváme opravdu velmi masivní útok.“

Boje o Mariupol budou stát ještě hodně lidských životů.
Jiří Šedivý

I nadále se bude velmi intenzivně bojovat o Mariupol, předpokládá generál Šedivý. Je totiž velmi významný jak z hlediska spojnice mezi Krymem a donbaskou oblastí, tak jako komunikační uzel, vysvětluje.

Čtěte také

A dodává: „To je ten hlavní úkol, který podle mě bude stát ještě hodně lidských životů.“

Dalším cílem může být podle hosta Šárky Fenykové například město Kramatorsk, které budou chtít Rusové ovládnout při postupu do vnitrozemí.

Straregickou nevýhodou ukrajinské armády je snaha chránit civilní obyvatelstvo, pokračuje generál. „Rusové nedělají žádný rozdíl mezi civilním a vojenským cílem. Ukrajinci ty rozdíly přeci jen činí a to je znevýhodňuje.“

Hosty byli:
Vojtěch Boháč, šéfredaktor serveru Voxpot.cz
Jiří Šedivý, vedoucí Katedry bezpečnostních studií vysoké školy CEVRO Institut a bývalý šéf generálního štábu
Josef Pazderka, šéfredaktor serveru Aktuálně.cz
Robert Stojanov, odborník na migraci, Provozně-ekonomická fakulta Mendelovy univerzity v Brně

K tomu, aby se ukrajinské straně dařilo odvracet útoky Ruské federace, je kromě dodávek zbraní zapotřebí také fungujícího systému předávání informací tak, aby efektivně manévrovali dostupnými obrannými prostředky. „Zatím to vypadá, že z tohoto pohledu jsou úspěšní,“ uzavírá Šedivý.

Jak vypadá Donbas, oblast, o kterou se podle očekávání mají vést boje? Dá se odhadnout, nakolik jsou oblasti, kam se obyvatelé Ukrajiny vrací, zaminované? Poslechněte si celý audiozáznam Tématu dne Šárky Fenykové.

autoři: Šárka Fenyková , marz
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.