Rychle schválit, než budou volby, říká o novele sociálního bydlení aktivista
Ministerstvo práce a sociálních věcí předložilo vládě koncepci sociálního bydlení pro roky 2015 až 2025. Premiér Bohuslav Sobotka ale její projednávání z vlády stáhl.
Ze strany neziskových organizací se ozval kritický hlas. Platforma pro sociální bydlení momentálně sbírá podpisy pod petici, kterou vyzývá k ukončování bezdomovectví a navrhuje konkrétní opatření.
Dočkáme se nakonec zákona o sociálním bydlení, nebo jej vláda hodila přes palubu?
„Petici vítám, díky ní se téma otevírá a díky ní zde možná i sedíme,“ uvedl v pořadu Pro a proti náměstek ministryně práce a sociálních věcí Robin Povšík.
Mezi rezortem ministerstva pro místní rozvoj a ministerstvem práce není shoda, přiblížil současný důvod pro zdržení procesu schvalování novely úředník.
„Snažili jsme se najít shodu, zatím to vypadá, že se nám to nepodařilo. Teď je to otázka jednání koaliční rady této vlády,“ popsal další postup Povšík.
Ten očekává, že během několik málo týdnů vláda rozhodnout, zda navrženou koncepci přijímá, nebo ne.
„My již několik měsíců říkáme: pojďme se o tom spolu bavit. Jako ministerstvo jsme připraveni se velmi technicky bavit o konkrétních věcech, protože jedině na základě této debaty jsme schopni připravit kvalitní zákon,“ vyzval Robert Povšík.
Povšík: „Vytvořili jsme koncepci, která hovoří o třech druzích bydlení: krizové bydlení, sociální byt a dostupný byt. V tuto chvíli se dá říci, že nevyjasněnosti jsou v tzv. krizovém bydlení, kdy kolegové z platformy mají obavy, že některé skupiny lidí opět skončí v ubytovnách. My tak koncepci nestavíme: v krizovém bydlení má být člověk maximálně šest měsíců, jde o bydlení velmi přechodné.“
Ředitel platformy pro sociální bydlení R-Mosty Jakub Čihák trvá na tom, že sociální bydlení má být nenárokové.
„Chceme, aby se u žadatelů neposuzovala kompetence bydlet. Umístění někoho v bytové nouzi do standardního bytu může spoustu dalších problémů této osoby odstranit,“ připomněl sociální pracovník.
Čihák: „Posuzování kompetence někoho bydlet nám zavání sociálním inženýrstvím… To není rozpor s dosavadní koncepcí zákona, jako spíš strach z toho, aby MPSV nepodlehlo tlakům, které jsou na něj vyvíjeny, které mluví o tom, že bydlení by mělo být zásluhové. Pro nás je to nástroj sociální práce, o kterém víme a věříme, že funguje. Víme, že bez bydlení se velmi obtížně řeší jakékoliv další sociální problémy.“
Společnost ve své praxi propaguje model „bydlení především“. „To znamená řešení nedostatku bydlení pro marginalizovaných skupin obyvatelstva způsobem, který přeskočí celý systém, a umístí osobu rovnou do bytu,“ popsal Čihák metody práce.
„Současná koncepce je stále založena na schodišťovém systému, ale i tak jsme rádi, že vznikla, líbila se nám, a my ji podpořili,“ řekl v jednomu z prvních návrhů novely z letošního jara ředitel.
To, že k poslednímu dni lhůty pro předložení věcného záměru tento předložen nebyl, ředitele znepokojuje.
„Toto zdržení nás znervózňuje, protože se blíží volby, jde o poměrně kontroverzní legislativní materiál, a tak víme, že kolem něj bude hodně dohadů. V předvolebním čase se takové věci, které nemusí široká veřejnost vnímat pozitivně, nemusí ani schválení dočkat,“ varoval před populistickou hrozbou Jakub Čihák.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.