Rychetský: Politická zkušenost se na Ústavním soudu hodí, ale od politiků jsem se s radostí odstřihl

8. červen 2023

Podruhé během jediného týdne zasahovala česká Justiční stráž proti aktivistům, kteří přišli do budovy soudu podpořit své přátele a narušovali při tom jednání. „Myslím, že jde o naprosto výjimečnou situaci, která je zavrženíhodná, ale nedomnívám se, že by se mohla stát běžnou součástí fungování českého soudnictví,“ komentuje předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) vyzval, aby média incidenty nenatáčela a tak dál nešířila, Rychetský s tím ale nesouhlasí.

Čtěte také

„Média, zejména veřejnoprávní, jsou povinná informovat o všem, co se v zemi děje. Právě tím zveřejněním velká část veřejnosti pochopila, že je to zavrženíhodné jednání a že je třeba zachovat důvěru v demokratický právní stát,“ dodává.

Právě ochrana právního státu, ústavnosti i práv a svobod jednotlivce je prý hlavním posláním Ústavního soudu. Zdůrazňuje přitom nutnost obsazovat uvolněná místa ústavních soudců, o víkendu totiž skončil mandát soudce Vladimíra Sládečka a počátkem srpna končí ve funkci předsedy i Rychetský.

„Mandát mi končí 7. srpna a ten den sem přijde prezident a předpokládám, že současně bude jmenovat nového soudce a případně i předsedu,“ uvádí s tím, že nepovažuje za vhodné, aby prezidentovi doporučoval svého nástupce.

Politické zkušenosti výhodou

Rychetský naopak považuje za správné, že se prezident o výběru nominantů radí s dalšími lidmi. Nejde prý totiž o jednoduchou záležitost a vedle splnění zákonných předpokladů na věk a profesní minulost je třeba přihlížet i k lidskému a hodnotovému rozměru kandidáta.

Čtěte také

„U předchozích prezidentů, ať to byl Miloš Zeman nebo Václav Klaus, veřejnost neměla příliš příležitostí seznámit se s důvody, proč jsou kandidáti navrhováni. A když Senát řadu z nich odmítl, asi věděl, proč,“ konstatuje.

V souvislosti s výběrem kandidátů se vedla také debata o tom, jestli by se ústavním soudcem mohl stát aktivní politik – z vrcholné politiky na ústavní soud přišel v roce 2003 i sám Rychetský.

„Bylo pro mě radostné, že se mohu od politiky odstřihnout a věnovat se tomu, co je pro každého právníka největší možnou funkcí. Od politiků jsem se s radostí odstřihl a nepamatuji si jediný případ, kdy by se snažili navázat se mnou kontakt, aby ovlivňovali mé rozhodnutí. To se u některých mých kolegů stalo a jsem rád, že to jednoznačně odmítli,“ podotýká.

Podle jeho názoru by člověk se zkušeností ze zákonodárné či exekutivní funkce mohl být pro soud přínosem. „Je dobré, aby tam byl někdo, kdo poznal fungování v politických sférách, protože bez těchto zkušeností se Ústavní soud neobejde. Jenom by jich nemělo být mnoho,“ uzavírá.

Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus.

autoři: Šárka Fenyková , ert
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.