Rusové podcenili psychologickou přípravu na boj. To neznamená, že tento stav bude trvalý, míní psychiatr Vevera
Rusové mohou pokračovat v bitvě, ale válku nevyhrají, soudí o agresi Ruska vůči Ukrajině přednosta Psychiatrické kliniky Lékařské fakulty v Plzni Jan Vevera. „To, co se teď odehrává na Ukrajině, co jsme viděli v Afghánistánu, tak to jsou obavy o vlastní život, stres, zoufalství,“ popisuje s tím, že vojáci jsou na tyto stavy ale vždy řádně cvičeni.
„S těmi ruskými vojáky, se kterými jsem se setkával na svých cestách nebo misích – v Kosovu, v Jugoslávii –, tak tam působili velmi profesionálně, odolně a byli dobře vybaveni.“
Čtěte také
„Takže to, že teď na začátku na Ukrajině zklamali, bylo jistě z mého pohledu podcenění psychologické přípravy na boj. Ale neznamená to, že ten stav bude trvalý, může se velmi rychle změnit,“ dodává psychiatr.
„Můžete prohrávat bitvy, ale Rusové jsou velmi odolní a rezistentní. Bojím se, že pokud nebudeme Ukrajincům poskytovat solidní zázemí, tak se zpacifikují.“
Vevera se domnívá, že Rusové špatně vyhodnotili situaci, která neodpovídala aktuálnímu životu na Ukrajině. „To se ostatně vojevůdcům stává. Vyhodnotili situaci tak, jak se s ní setkali na Krymu, kde nezaznamenali velký odpor – navíc tam velká část obyvatelstva byla ruská.“
Poslechněte si celé Hovory Davida Šťáhlavského, kde se dozvíte, proč psychiatr říká, že „pod naší bílou kůží jsme všichni černoši“.
Související
-
Pomoc uprchlíkům je také naše obrana před bezmocí, říká psychiatr Tomáš Rektor
Situace související s pomocí Ukrajině v některých ohledech nápadně připomíná začátek covidových časů, kdy Češi společnými silami šili roušky.
-
Psychiatr Karel Nešpor: Vězeň v kriminále je v myšlenkách svobodnější než člověk propadlý závislosti
„Dobrý a střízlivý den, vážení přátelé,“ pozdravil posluchače špičkový psychiatr v závislostech a zarytý abstinent Karel Nešpor. Kdy on sám byl nejblíž závislosti?
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.