Ruská Federální kosmická agentura Roskosmos se po Novém roce přemění ve státní korporaci

31. prosinec 2015

Prezident Putin podepsal 28. prosince 2015 speciální dekret, kterým zrušil dosavadní Federální kosmickou agenturu Roskosmos založenou v březnu 1992.

Nejde však ve skutečnosti o žádnou radikální změnu. Jako náhrada totiž okamžitě 1. 1. 2016 vznikne nová a prakticky stejnojmenná státní korporace, která funkce dosavadní kosmické agentury plně nahradí. Jde tedy spíše o transformaci či restrukturalizaci než o zrušení této organizace.

Po věcné či technické stránce jde o vyvrcholení dosavadní postupné fúze Roskosmosu se státní akciovou společností „Spojená raketová a kosmické korporace” (ORKK). Současný ředitel ORKK Igor Komarov také novou státní korporaci povede.

Důvodem zrušení dosavadní formy Roskosmosu byla dlouhotrvající obecná nespokojenost s výsledky práce této agentury. Kontrolní orgány zjistily v předchozích letech v této organizaci závažné nedostatky, které se týkaly například korupce, manažerských selhání, falšování dokumentů nebo neoprávněného zacházení se svěřenými finančními prostředky. Celková výše neoprávněných finančních transakcí dosáhla částky 92 miliard rublů čili 1.8 miliardy dolarů.

Prestiž Roskosmosu také utrpěla kvůli sérii neúspěchů a nehod při startech kosmických raket, družic a sond a také při dalších dalších svěřených úkolech. Šlo mj. o časový skluz výstavby nového kosmodromu Vostočnyj. Někteří odborníci v této souvislosti dokonce mluvili o kolapsu ruského kosmického průmyslu.

Proto jíž v květnu 2015 místopředseda ruské vlády Dmitrij Rogozin oznámil, že agentura Roskosmos bude koncem roku zrušena. Nová státně řízená organizace, vybudovaná na prakticky stejném personálním základě, bude nejen (stejně jako doposud) odpovědná za chod vesmírného programu Ruska a jeho mezinárodní závazky na tomto poli, ale bude také plnit přísné požadavky ohledně finanční správy všech aktivit, mzdové politiky a modernizace kosmické technologie. Podle Rogozina bude nyní trvat asi dva až tři roky, než ruský kosmický program projde potřebnou základní technologickou transformací.

Reforma kosmické agentury by měla navíc umožnit ruskému kosmickému průmyslu konkurovat na trhu komerčním společnostem jako jsou např. SpaceX Elona Muska nebo Arianespace. Podle Rogozina se navíc Rusko přes současné finanční těžkosti a problémy kolem transformace Roskosmosu nechce zcela vzdát svých nedávno ohlášených ambiciózních plánů týkajících se letů na Měsíc.

Rusko také chce vyvinout nový supertěžký raketový nosič, který by se svoji nosností (100-150 tun na nízkou oběžnou dráhu) vyrovnal nyní dokončovanému supertěžkému americkému nosiči SLS. První stupeň ruské supertěžké rakety se bude jmenovat Fénix.

Zdroje: International Business Times, Kosmonautix, Astrowatch 1, Astrowatch 2,Vesti.ru, TechInsider, TASS, RT.com

autor: Pavel Vachtl
Spustit audio